Yaşam

4.8 milyon kişinin 40 yıllık verileri analiz edildi: ‘Düşük alkol tüketiminin sağlığa faydası yok’

düşük doz alkoltüketiminin birincil argümanları 1924Johns’ta Hopkins Üniversitesi‘Neden Biyolog Raymond PearlJ’nin J durumunda bir grafik çizerek başladı ve J’nin alt orta noktasında herhangi bir hastalıktan ölüm riski en düşük olan kümenin “orantılı içiciler” olduğunu ilan etti.

J’nin en yüksek puanı alkol bağımlılarını gösterirken, her türden ölüm riskinin en yüksek olduğu küme olarak ifade edildi. Bu iddiayı takip eden yıllarda kırmızı şarabın sağlığa faydaları üzerine birçok haber ve araştırma yayınlandı. Kırmızı şaraptakı hediyesi resveratrol Bunun en değerli sorumlusunun antioksidan isimli antioksidan olduğu açıklandı. Ancak son yıllarda alkolün sağlık üzerindeki olumlu etkilerini gösteren çalışmaların hemen hepsi alkol endüstrisitarafından finanse edildiği anlaşılınca

Nitekim bu yeni çalışmalarda düşük dozlarda da olsa alkol tüketimi, hatta kırmızı şarap; göğüs, yemek borusu, başVe boyun kanserYüksek tansiyon ve kalp ritim bozukluğu risklerini arttırdığı anlaşılmıştır.

Tıp dünyasının en değerli tartışmalarından biri yıllardır alkolle ilgili. Bazı uzmanlar günde bir kadeh şarap gibi alkol tüketmenin kanı sulandırarak sağlığa faydalı olduğunu savunurken, bazıları da bu etkisinin tartışmalı olduğunu belirtiyor. Oxygen gazetesinin haberine göre bu noktadan yola çıkan bilim insanları, alkol tüketiminin sağlığa etkileri üzerine bugüne kadar çalışmalar yaptı ve yaptı. 40 yıliçermek 107 araştırmaderinlemesine inceledi. 4,8 milyon kişinin sağlığıBu çalışmada verilerle “Az miktarda alkol kullanımı, tüm nedenlere bağlı ölüme karşı koruma ile ilişkili değildi” sonuca varılmıştır. Daha da değerli, Doktor Tim Stockwellve arkadaşları tarafından yapılan bu çalışmada kadınlarda 2 bardak ve üzeri, erkeklerde 3 bardak ve üzeri alkol tüketiminin önemli sağlık sorunlarına neden olduğu net olarak anlaşılmıştır.

haberulubey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu