Ekonomi

Altında son durum: Hangi gelişmeler takip ediliyor?

Investing.com – Üst düzey Fed yetkililerinden gelen şahin eğilimli yorumların, doları ve Hazine getirilerini destekleyerek sarı metal üzerinde baskı oluşturmasıyla, altın fiyatları hafifçe düştü.

Ancak külçe altın fiyatları, İran ve İsrail arasında bir savaş çıkacağına dair endişelerin devam etmesi nedeniyle güvenli liman talebini canlı tuttu.

Altın fiyatları, geçen hafta İran’ın İsrail’e karşı bir saldırı başlatmasıyla rekor seviyelere yükseldi ve piyasalar şimdi Kudüs’ten, bazı haberlere göre yakın olduğu söylenen bir yanıt bekliyor.

Haziran vadeli altın %0,4 düşüşle 3.398,70 dolara gerilerken spot altın 2.382,65 dolarda sabit kaldı. Spot altın Cuma günü 2.400 doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı.

Powell’ın daha uzun süre yüksek faizlerden bahsetmesiyle altın fiyatları baskı altında

ABD’nin güçlü enflasyon ve perakende satış verilerinin, yatırımcıların Fed’in Haziran ayında faizleri düşüreceğine dair beklentileri azaltmasıyla, altın fiyatları bu hafta rekor seviyelerden geriledi.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Bu düşünce; dün Fed Başkanı Jerome Powell‘ın, Merkez Bankasının yapışkan enflasyon nedeniyle faizleri düşürme konusunda yeteri kadar güven duymadığını söylemesiyle daha da güçlendi.

Powell’ın yorumları dolar ve Hazine getirilerini daha da güçlendirdi. Dolar son beş ayın en yüksek seviyesine çıkarak emtia piyasaları üzerinde baskı yarattı.

CME Fed Görüntüleme Aracına göre yatırımcılar, şu anda Fed’in Haziran ayında faizleri sabit tutma ihtimalini yaklaşık %80 olarak fiyatlıyor. Bu, 25 baz puanlık bir indirim için önceki beklentilere göre ciddi bir geri dönüş.

Sarı metalin doğrudan getiri sağlamadığı düşünüldüğünde, daha uzun süre yüksek faiz oranları beklentisi altın için kötü bir işaret. Bu düşünce, özellikle sarı metal zaten aşırı alım bölgesindeyken, altındaki kazancı sınırlayabilir.

Diğer değerli metaller de geriledi. Platin %0,6 düşüşle 965,10 dolara gerilerken gümüş %0,5 düşüşle 28,223 dolara indi.

Bakır ve alüminyum fiyatları, doların baskısıyla düştü

Rusya’nın metal ihracatına yönelik yeni yaptırımların, piyasalarda daralmaya işaret etmesiyle, endüstriyel metal fiyatları, son seanslarda büyük bir yükseliş kaydettikten sonra durgun seyretti. Ancak dolardaki süregelen güçlenme, talebi engelleyebilecek daha uzun süreli yüksek faiz beklentisi gibi, fiyatlarda bir miktar geri çekilmeye neden oldu.

Londra Metal Borsasında 3 aylık bakır 9.465,50 dolarda sabit kalırken 1 ay vadeli bakır %0,1 artışla 4,2995 dolara yükseldi.

Alüminyum 2.559 dolar civarında değişmedi.

Rusya’nın metal ihracatına yönelik yeni yaptırımlar, metal fiyatlarının geçen hafta 15 ayın en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu. Çin’den gelen bazı olumlu ekonomik veriler de havayı destekledi.

haber-guce.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu