Haber

Anayasa Mahkemesi Can Atalay’ın Seçilme Hakkının İhlal Edildiğine Karar Verdi

ANAYASA MAHKEMESİ (AYM), Türk Personel Partisi’nden (TİP) milletvekili seçilen tutuklu Can Atalay’ın ‘seçilme hakkı’ ile ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının’ ihlal edildiğine karar verdi.

Gezi davası kapsamında gözaltına alınan Can Atalay, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme veya görev yapmasını kısmen veya tamamen engelleme’ suçuna katıldığı gerekçesiyle 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Görevleri’ İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sonucunda. TİP’ten Hatay milletvekili seçilen Atalay hakkında yargılamanın durdurulması ve tahliyesi talebiyle Yargıtay’a başvuruda bulunuldu. Yargıtay 3. Ceza Dairesi başvuruyu reddetti. Bunun üzerine avukatları, Atalay’ın milletvekili seçilip yasama dokunulmazlığı kazanmasına rağmen yürütmeyi durdurma talebinin reddedilmesi üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuruda Atalay’ın “seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının” ihlal edildiği iddia edildi.

Anayasa Mahkemesi’nde süreç devam ederken Yargıtay 3. Ceza Dairesi Gezi Parkı davasında Can Atalay’a verilen 18 yıl hapis cezasını onadı. Başvuruyu bugün görüşen Anayasa Mahkemesi, Can Atalay’ın ‘seçilme hakkı’ ile ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının’ ihlal edildiğine karar verdi. Anayasa Mahkemesi’nde 9 üye hak ihlali lehinde oy verirken, 5 üye ise red oyu kullandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, AK Parti’nin Meclis grup toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorusu üzerine Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendirdi. Tunç, “Gerekçeli kararı gördükten sonra açıklama yapmak gerekiyor. Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı varsa gerekçeli kararı da okumamız gerekiyor. Gerekçe doğrultusunda işlem de elbette yapılacak” dedi. karar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu