Haber

Bilecik Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden Bitkisel Üretim

Bitki ihtiyacının yüzde 90’ı bu seradan karşılanıyor.

Bilecik Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Umut Olgun;

“Ürettiğimiz türler arasında altın taflan türü de var”

BİLECİK – Bilecik Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ait serada yürütülen çalışmalarla her yıl yüzbinlerce bitki yetiştirilip, işçilerin titiz çalışmasıyla toprakla buluşturuldu. Belediye bitki ihtiyacının yüzde 90’ı bu seradan karşılanıyor.

Kentin park ve bahçeleri ile peyzaj alanlarında kullanılan bitki türlerinin yüzde 90’ının karşılandığı Park ve Bahçeler Müdürlüğü Seracılık Alanı’nda yüzbinlerce bitki köklenerek üretiliyor. Bilecik Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Ziraat Yüksek Mühendisi Umut Olgun, sera alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“Ürettiğimiz türler arasında altın taflan türü de var”

Bilecik Belediyesi olarak bin metrekare kapalı alanda her yıl olduğu gibi bu yıl da 100 binden fazla bitkiyi üretmek için çalışmalara başladıklarını hatırlatan Olgun, “Yılda iki kez üretim yapmak için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ayrıca begonya, hercai menekşe gibi çiçek çeşitlerini mevsimlik çiçek üretimi anlamında tohumlu olarak yetiştirmekteyiz.Ürettiğimiz çeşitlerin ortasında bir de golden taflan çeşidi bulunmaktadır.Gelişmiş yetişkin bitkilerden aldığımız bitki modüllerini kesiyoruz. uygun boyutlarda köklendirme sıvısına batırıp viyollere yerleştiriyoruz.Ardından açık alanda, peyzaj alanlarımızda, park ve bahçelerimizde, halkın ortak kullanım alanlarında bitkilerin büyümesini takip ediyoruz. toprakla” dedi.

“Bitki ihtiyacımızın yüzde 90’ını kendi seramızda sağlıyoruz”

Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak park ve bahçelerde kullandıkları bitkilerin yüzde 90’ını kendi seralarında yetiştirdiklerini kaydeden Ziraat Yüksek Mühendisi Umut Olgun, “Bu üretimle gider bütçemize büyük katkı sağlıyoruz. Böylece, müdürlük giderlerimizi kısıyoruz ve belediyemizin bütçesine katkı sağlıyoruz. Ayrıca çalışmalarımız kapsamında harcama bütçemize de büyük katkı sağlıyoruz. Bitki türlerinin yetiştirilmesi ve büyütülmesi faaliyetlerini de yürütüyoruz” dedi.

goynuk-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu