Haber

CHP Milletvekili Gürer: Yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması fiyatları düşürmez

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasının ürünün fiyatını düşürmeyeceğini söyledi.

Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Ticaret Bakanlığı’nın yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisinin 30 Haziran’a kadar sıfırlanması kararını eleştirdi.

Kararın “tüketici açısından arz güvenliği ve fiyat dalgalanmasının önlenmesi amacıyla yürürlüğe konulduğunu” açıklayan Gürer, Türkiye yeşil mercimeğin anavatanı iken “uygulanan yanlış politikalar bu üründe ciddi sorunlara yol açtı” dedi. .

CHP’li Gürer, Türkiye’nin neredeyse ürettiği kadar yeşil mercimek ithal ettiğini belirterek, “Mercimeklerin ekim dönemi mart ayında bitecek, hasat dönemi ise yaklaşık 100 gün sonra gelecek. Bakanlık gümrük vergisi düzenlemesinin kaldırılacağını söylüyor.” Hasat döneminde insanlar ya tarımı hiç bilmiyor ya da “Ne olduğunu izlemiyorlar” dedi.

Türkiye’de yeşil mercimek üretim alanlarının azaldığını anlatan Gürer, “Hükümetin ithalatçıya kapı açan politikalarını sürdürdüğünü” iddia etti.

Gürer, “Türkiye’de yerli üretici giderek tükeniyor ve bu gelecekte ithalata da yansıyacak. Çiftçi sayımız azalıyor. Çiftçi bir yıl ürettiği üründen para kazanamadığı için tarıma yöneliyor. gelecek yıl farklı ürünler. Mercimek üreten çiftçi 2 yıldır ürününü aynı fiyattan satıyor. Üretimden uzaklaşabilir.” İfadelerini kullandı.

“Tarımda yanlış politikalar gıda ürünlerinde fiyat artışlarına neden oluyor” diyen Gürer, “Yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması ürün fiyatını düşürmez. Bu vatandaşın ürünü daha ucuza alacağı anlamına gelmez. İthalatçı kâr edecek. İthalat vergisi sıfırlanmamalı. Bu durum çiftçiyi üretimden uzaklaştırıyor.” “İthalat sınırlandırılmalı, yerli üretim artırılmalı.” dedi.

aladagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu