Haber

Dünya Meteoroloji Örgütü: Libya’daki sellerin çoğu erken uyarı sistemleriyle önlenebilirdi

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), Libya’da yaşanan selden kaynaklanan ölümlerin çoğunun gelişmiş erken uyarı sistemleriyle önlenebileceğini bildirdi.

WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ilişkin “Bilimde Birleşmek” başlıklı raporunu BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında paylaştı.

Libya’da yaşanan sel nedeniyle can kayıplarına değinen Taalas, iklim felaketleri karşısında gelişmiş erken uyarı sistemlerinin önemine dikkat çekti.

Taalas, “Gelişmiş erken uyarı sistemleriyle önceden uyarı yapılsaydı, Libya’da birden fazla sel kaybının yaşanması önlenebilirdi.” söz konusu.

Selin ekonomik etkilerinin de olduğunu belirten Taalas, “Ekonomik kayıpları (erken uyarı sistemleriyle) elbette tamamen önleyemeyiz ama uygun hizmetleri sunarak bu kayıpları da en aza indirebiliriz.” dedi.

Libya’da sel felaketi

10 Eylül’de Orta Akdeniz’i etkisi altına alan ve Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Marj, Suse ve Derna kentlerinde su baskınlarına neden oldu.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti, sel felaketinde 6 bin kişinin öldüğünü, binlerce kişinin de kayıp olduğunu duyurdu.

besiri-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu