Ekonomi

Eskişehir’in İhracatı Ocak’ta Yüzde 17,6 Arttı

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) açıkladığı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Merkezi Eskişehir’de bulunan firmaların 2024 yılı Ocak ayında 123,4 milyon dolar ihracat yaptığını, yılın ilk ayında ise Eskişehir ihracatının ciddi oranda arttığını belirten Kesikbaş, “TİM’in açıkladığı verilere göre, Eskişehir ihracat rakamı Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 17 arttı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6 arttı. Sürdürdükleri bu başarı ivmesinden dolayı üreten, değer yaratan tüm sanayicilerimizi ve çalışanlarımızı kutluyorum” dedi.

“İhracatta 123,4 milyon dolara ulaştık”

Eskişehir’in 2023 Ocak ayına göre 18,4 milyon dolar daha fazla ihracat yaptığını belirten Kesikbaş, “Geçen yılın aynı döneminde ihracatımız 105 milyon dolar seviyesindeydi. Bu yıl Ocak ayında 123,4 milyon dolara ulaştık. İhracat yaptığımız ülkeler en yoğun olarak ABD var.” Almanya ve Fransa’dır” dedi.

“İhracat etki araştırmasını yakında kamuoyuyla paylaşacağız”

İhracatın, ülkemizin kalkınma yolundaki en önemli unsurlardan biri olduğunun altını çizen Kesikbaş, “Ocak ayında, Eskişehir’deki tüm işletmeleri kapsayan İhracat Etki Araştırması gerçekleştirdik. Yüzlerce firmanın katıldığı bu anketle, şehrimizin ve ülkemizin ihracatının gelişimine etki eden faktörleri tespit etmek ve bunlara ilişkin beklentileri ortaya koymaktır.” “Sonuçlarını çok yakında kamuoyuyla paylaşacağımız bu anketin, kısa ve orta vadede alınacak tedbirler açısından önemli bir analiz olduğuna inanıyoruz” dedi.

“Hedeflerimiz daha büyük”

ESO Lideri Kesikbaş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İhracatta ataklarının meyvelerini almaya başlayan Türkiye, yeni ve büyük hedeflerle yoluna devam ediyor. Pandemi döneminin ardından tedarik zincirinde ve hammaddede yaşanan sıkıntıların hafiflemesi ve ülkemizde yaşadığımız deprem felaketiyle birlikte, yeni ve büyük hedeflerle yoluna devam ediyor. Geçen yıl Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında hem Türkiye hem de Eskişehir ihracatta değerli bir yer edindi.” “Adım atıyoruz. Sanayicilerimiz bu hedeflere ulaşmak için gerekli alanlarda destek talep etmeye devam ediyor. İhracat ve ihracata bağlı yatırımlar, yeşil dönüşüm gibi alanlarda finansmana erişimin daha kolay ve hızlı olmasını bekliyoruz.” – ESKİŞEHİR

suruc-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu