Haber

İran: Dünyanın en büyük lityum rezervlerinden birini keşfettik

İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, ülkede ilk kez lityum rezervlerinin keşfedildiğini duyurdu. İran devlet kanalına konuşan bakanlık yetkilisi Muhammed Haydi Ahmedi, “İran’da ilk kez Hamedan’da bir lityum rezervi keşfedildi.”

CNBC haber sitesine göre İran Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, söz konusu rezervde 8,5 milyon ton lityum olduğunu düşündüklerini belirtti. Söz konusu rezervde bakanlığın belirttiği kadar lityum varsa bu, ülkenin dünyanın dördüncü büyük lityum rezervine sahip olduğu anlamına geliyor.

İran hükümetinden yapılan açıklamada, “Keşfedilen lityum rezervi sayesinde Tahran, cep telefonlarında, dizüstü bilgisayarlarda ve örneğin elektrikte kullanılan metallerin üretiminde küresel yarışta söz sahibi bir ülke haline gelecek.” Araçlar.”

EN BÜYÜK LİTYUM REZERVLERİ GÜNEY AMERİKA’DA

Bolivya, yeni nesil pillerin üretiminde ana ürünlerden biri olarak kullanılan lityum rezervi bakımından 39 milyon tonla ilk sırada yer alıyor. Bir diğer Güney Amerika ülkesi Şili 19,9 milyon tonla ikinci sırada yer alırken, Arjantin 12 milyon tonla üçüncü sırada yer alıyor.

ABD’de jeoloji alanında yapılan bir araştırma, İran’ın keşfinden önce tüm dünyadaki lityum rezervlerinin yaklaşık 89 milyon ton olduğunu gösterdi. İran ise son keşfiyle dünyadaki lityum rezervleri sıralamasında dördüncü sıraya yükselecek. Yapılan birebir araştırmaya göre lityum rezervleri açısından dünyanın en fazla lityum rezervine sahip ülkeleri 7,7 milyon ton ile Avustralya, 6,7 milyon ton ile Çin ve 5,9 milyon ton ile Hindistan öne çıkıyor. (DIŞ HABERLER)

haber-sabanozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu