Teknoloji

Kimse bunu beklemiyordu: TikTok’u yasaklamak isteyen Trump, TikTok’çu oldu

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok’la sınavında yeni bir safhaya girdik. Bir zamanlar TikTok’u kapatmak için her yolu deneyen ve dünya savaşı çıkarmakla tehdit eden Trump, ABD Başkanlık seçimleri yaklaşırken, tanıtım kampanyası için TikTok’ta hesap açarak bir kez daha herkesi şaşırttı.

Neyse ki Trump henüz dans videosu yayınlayacak kadar TikTokçu olmadı ancak Cumartesi gecesi açılan TikTok hesabında, Pazar sabahı yayınlanma saati itibarıyla yalnızca bir gönderi yer alıyordu. Videoda UFC CEO’su Dana White, “Başkan artık TikTok’ta” diyor ve ardından Trump, “Bu benim için onurdur” diye karşılık veriyor. Videonun geri kalanı büyük ölçüde Trump’ın Newark, New Jersey’deki bir UFC etkinliğinde kalabalığın arasında yürüdüğünü gösteren görüntülerden oluşuyor.

Görünüşe göre video 31 milyondan fazla izlendi, Trump şimdiden 1,7 milyon takipçi topladı; bu sayı rakip partinin adayı Biden-Harris hesabının 5 katından fazla takipçi anlamına geliyor.

TikTok’un ABD’de 170 milyondan fazla kullanıcısı var ve bu ABD yöneticilerini hem endişelendiriyor, hem de bu geniş kitleye ulaşmak için TikTok hesabı açmalarına neden oluyor.

TikTok’u kim yasaklatıyor?

Daha da ilginci, başkanlığı döneminde TikTok’u yasaklatmak için her seçeneği deneyen Trump şimdi tam tersini söylüyor ve gençlere “TikTok’u yasaklatan Biden’dır” diyor. Bu aslında kısmen de olsa doğru çünkü ABD Başkanı Biden, TikTok’un geliştiricisi ByteDance’ın uygulamayı bir ABD’li şirkete satmaması halinde ABD’de yasaklanmasını buyuran bir yasayı imzaladı.

Özet olarak ABD Başkanlarının TikTok ile sınavı bitmiyor. Gezegeni 3. Dünya Savaşı’nın eşiğine getiren, Z kuşağı dans etsin diye üretilmiş uygulama şu anda ABD’nin siyasi hayatında bir numaralı karar mercisine dönüşmüş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu