Teknoloji

Korsan Temalı Hayatta Kalma Deneyimi: Age of Water

 
Korsan teması ile karşımıza çıkan bu yapım tamamen suyla kaplı bir kıyamet sonrası dünyada geçiyor. Bu dünyada hayatta kalma mekanikleri ile karşılaşıyor, savaşabiliyor, ticaret yapabiliyor ve teknelerden teknelere geçiş yapabiliyoruz. Kendimize ait yeni bir dünya kurabileceğimiz ve bu dünyayı dilediğimiz şekilde inşa edebileceğimiz yapımda, okyanus dibindeki kaynakları çıkarabiliyor ve sular altında kalmış bir dünya içerisinde buraya adapte olmaya başlıyoruz. Fırtınalarda yelken açmaya hazır olun.
 
– Steam sayfası 
 

Oldukça fazla içeriğin ve olasılığın bulunduğu bu yapım tam bir korsan temasını bizlere sunuyor ve bu tarz oyunculara hitap ediyor. Oyunda ele geçirebileceğiniz tekneler bulunuyor ve diğer insanların teknelerini ele geçirerek kendi bölgenize doğru getirebiliyorsunuz. Bunun dışında kendi teknenizi üretebileceğiniz ve inşa edebileceğiniz bir yapı da burada yer alıyor.

Dolayısıyla hem inşa etme mekanikleri hem de hayatta kalma mekanikleri ile beraber oyunda güzel bir deneyim elde etmeye çalışıyoruz ve korsan teması burada oldukça ön plana çıkıyor. Sularla kaplı bir dünya içerisinde yer aldığımız süre boyunca su çağı başlıyor ve bu su çağı içerisinde neler yapabileceğimiz tamamen bize kalmış durumda.
 
İçinde bulunduğumuz dünya zorlu bir yapıyı bünyesinde barındırıyor ve bir yandan zorlu unsurlarla beraber kapışırken diğer yandan ise kendimizi bu zorlu durumlara adapte etmeye çalışıyoruz. Zorlu durumların üstesinden geldikçe de daha da güçlü bir konuma gelebiliyoruz. Oyunda neler yapabileceğiniz tamamen sizin seçimlerinize bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor ve ilerleyişinize de kendi seçimlerinizle beraber geçiş yapabiliyorsunuz.
 
 
 
İnşa edebileceğiniz bir kıyamet sonrası su dünyasında yer alabileceğiniz ve okyanus tabanından yukarılara doğru ilerleyebileceğiniz yapımda, büyük bir medeniyetin yok olduğunu aktarabiliyoruz. Medeniyetin yok olma eşiğiyle beraber aynı zamanda insanlığın da burada oldukça az kaldığını ve buralarda neler olup bittiğini de öğrenmeye çalışıyoruz.
 
Fırtınalara karşı mücadele edebileceğimiz ve zorlu doğa olayları ile beraber karşılaşabileceğimiz yapımda gerçekten de yapılması gereken ve mücadele edilmesi gereken birçok unsur bulunuyor. Oyunda istediğimiz gibi farklı bölgelere doğru ilerleyebiliyor, bu bölgeleri keşfedebiliyor, keşfederken kaynak toplayabiliyor ve etrafı keşfettikten sonra gizemli unsurları açığa çıkarabiliyoruz. Farklı insanlarla beraber mücadele edebiliyor, onların teknelerine geçiş yapabilir ve onların teknelerini ele geçirebiliyorsunuz.
 
Aynı zamanda diğer insanlarla beraber ticaret yapabiliyor, bu ticaretinizi geliştirebiliyor ve daha farklı malların ve kaynakların burada sahibi olabiliyorsunuz. İşte bu noktada nasıl davranmanız gerektiği ve hangi durumlara karşı gelmenizi gerektiği tamamen size ait oluyor.
 

Dolayısıyla bu oyun içerisinde her bir oyuncu farklı bir deneyim elde edebiliyor. Çünkü diğer unsurları ve mekaniklere karşı nasıl davranmanız gerektiği ve aynı zamanda hangi seçimlerle beraber ilerlemeniz gerektiği burada sizin seçimlerinize bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu sayede oyuncular farklı yönleri ve kaynaklara doğru yönelebiliyor ve yönelişi de burada değişkenlik gösterebiliyor. Oldukça güzel bir deneyim burada bizleri bekliyor diyebiliriz.

Diğer taraftan, tamamen suyla kaplı bir dünya içerisinde yer aldığımız süre boyunca kıyamet sonrası bir tema bizlere aktarılıyor. Burada daha çok ıssız bir ortamın olduğunu görebiliyoruz. Farklı bölgelere doğru ilerleyip buraları keşfedebildiğimiz yapımda, ne kadar çok kaynak toplarsak o kadar çok envanter sistemimizi doldurabilir ve aynı zamanda sırt çantamızla beraber de ilerlemeye başlayabiliriz.
 
 
 
Bunun dışında gizemli unsurları açığa çıkarabileceğimiz farklı bölgelerde etrafı gezebilir, etraftaki ipuçlarını ve kaynakları toplayabiliriz. Aslında burada arka planda ufak bir hikaye kırıntısının da olduğunu söyleyebiliriz.
Ticaret yapabileceğimiz ve savaşabileceğimiz bir yapıyla beraber dilediğimiz gibi karakterlerle tanışabilir, onlarla ilişkimizi ilerletebilir ve aynı zamanda onlardan çeşitli malları alıp satabiliriz. Dolayısıyla burada istediğimiz şekilde karakterlere yaklaşabilir, onlarla aramızı iyi tutabilir ve tamamen ticaret içine girebiliriz.
Ancak diğer taraftan, teknelerini ve bölgelerini ele geçirmek istiyorsanız bu kapsamda onlarla savaşabilir ve savaş mekanikleriyle beraber dikkat çekici unsurlarla karşılaşabilir, onları elde etmek için elinizden geleni yapmaya koyulabilirsiniz. Savaş esnasında elbette kullanabileceğiniz çeşitli aletler bulunabilir ve bununla beraber de korsan temasının burada ön plana çıkışını görebilirsiniz. Bu sayede daha fazla kaynağın ve teknenin sahibi olabilir ve böylece kendi bölgenizi kurarken aynı zamanda daha da hızlı gelişme gösterebilirsiniz.
Fırtınalarda yelken açabileceğiniz bu yapımda aynı zamanda doğa olaylarının da olduğundan bahsedebiliriz. Dolayısıyla oyunda dinamik hava koşullarının yer aldığını söyleyebilir ve havanın bir anda aydınlıkken diğer taraftan ise bir anda kara bulutların geldiğini ve yağmurun yağdığını deneyimleyebiliriz. Aynı zamanda fırtınaların çıktığını ve teknenin alabora olabileceğini bile görebiliriz. Dolayısıyla oyunda yer aldığınız süre boyunca bu doğa olaylarına karşı her zaman tetikte olmanız, hazırlıklı olmanız gerekiyor.
 
 
 
Onlara karşı gelebileceğiniz bazı bölgelerde ise korunaklı kısımları geçmeniz gerekiyor. Fırtınalarda hayatta kalmak için elbette tekniğinizi sağlam tutmanız gerekiyor ve teknenizin su almaması lazım. Bunun dışında yine fırtınalı havalarda yelken açarken elbette sağda solda düşmanların olduğunu görebilir ve onlarla kapışmak bu tarz havalarda daha da zorlu olabilir. Dolayısıyla doğa olayları ile beraber iç içe yaşayabileceğiniz ve aynı zamanda buralarda mücadele edebileceğiniz birçok zorlu unsur bulunuyor. Bu zorlu unsurlarla beraber dilediğiniz şekilde ilerleyebiliyorsunuz.
Aynı zamanda denizlerde kaptan olabiliyor ve sayısız savaşlar ve ticaret yapabiliyorsunuz. Diğer insanların teknelerini ele geçirebileceğiniz ve okyanusun dibindeki kaynakları çıkarabileceğiniz bu yapımda, okyanusun dibindeki kaynakları çıkarmak için aşağıya doğru bir kanca gönderebiliyor ve bu kaynaklarla beraber kendi bölgenizi daha da geliştirebiliyorsunuz.
 
Geliştirebildiğiniz bu yapım boyunca yapabilecekleriniz oldukça fazla değişkenlik gösterebiliyor ve her kaynaktan burada oldukça fazla yararlanmanız gerekiyor. Bu kaynakları kendi bölgenize alıp deponuza istediğiniz şekilde saklayabilir ve böylece ne kadar çok kaynağa sahip olursanız o kadar çok hızlı bir şekilde gelişebilirsiniz.
 
Kıyamet sonrası bir dünyada yer aldığımız bu yapım, okyanusun bir zamanlar medeniyeti yok ettiği bir dönemi konu alıyor. Burada insanların bazılarının hayatta kalabildiğini deneyimleyebiliyoruz. Elbette belli bölgelerde yaşayan insanların olduğunu görebiliyor, açık dünya içerisinde gezip tozabiliyor ve okyanus tabanını istediğiniz şekilde keşfedebiliyorsunuz.
Büyük bir medeniyetin yok oluşuna tanıklık ettiğimiz bu yapımda sağda solda kurtulanlar bulunuyor. Bu kurtulanlarla diyaloglara girebiliyor, onlardan çeşitli görevler alabilir ve aynı zamanda ticaret yapabiliyorsunuz. Belli bölge içerisinde yaşayan insanlarla beraber burada gülüp eğlenebilir ve aynı zamanda insan yapımı teknelerle beraber farklı noktalara doğru gidebiliyorsunuz.
 
 
İnsanların bu hayata adapte olduğu ve kıyamet sonrası bir dünyada hayatta kalmaya çalıştığı yapımda yüksek binaların çatılarına ve diğer tepelere doğru bir yerleşim yerinin olduğunu görebiliyorsunuz. Bu kıyamet sonrası ortamda insanlar elbette bu ortama adapte olmak zorunda ve adapte olduktan sonra da her bölge içerisinde farklı şekillerde yerleşmiş durumda. Buralarda insanların ve insan topluluklarının olduğunu görebiliyor ve bir insan topluluğunun da yukarıda bahsettiğimiz gibi yüksek bina çatalarında, tepe bölgelerde ve daha fazla yerde olduğunu görebiliyoruz.
 
Bu da oyunda yer alan ve atmosferi hissettiren detaylar arasında bulunuyor.
Okyanusu gezebileceğimiz ve büyük gemilerle beraber karşılaşabileceğimiz bu yapımda yokluğunda devasa savaş gemilerinden küçük teknelerin ve daha fazlasının olduğunu görebiliyoruz. Elbette devasa savaş gemilerine karşı burada pek fazla şansımız bulunmuyor ancak onları ele geçirmek de temel hedeflerimiz arasında yer alıyor.
Bunun dışında oyunda yer aldığımız süre boyunca yerleşim yeri korumaya çalışıyor ve kendi deniz tabanımızı, yani deniz bölgemizi burada inşa etmeye çalışıyoruz. Elbette inşa etmek için de burada çeşitli kaynakları elimize geçirmemiz gerekiyor ve okyanus ve deniz tabanında çıkarılabilecek bazı kaynakları elimize almamız lazım. Elbette bunları açığa çıkarmak için de aşağıya doğru bir halat gönderebiliyor, bunun için bir düzenek kurabiliyor ve daha fazlasını burada gerçekleştirebiliyoruz.
 
 
Deniz tabanı içerisinde yer aldığı süre boyunca insanlar kaynaklarda dahil olmak üzere ihtiyaç duydukları birçok kaynağa burada ulaşabiliyor ve bu kaynakları dilediği gibi kullanabiliyor. Aynı zamanda hayatta kalmış insan topluluğu hala karada yaşamak için bir umut besliyor ve bu umudu beslemek için de oyunda çeşitli hamleler yapabiliyoruz. Belki de oyunun ilerleyen süreçlerinde bir kara parçası bulabilir ve onun üzerinde yeniden bir yaşam inşa edebiliriz. Ancak bunu oyunu oynadığımız zaman görebileceğiz.
 
Geniş bir açık dünyanın yer aldığı yapımda, açık dünya içerisinde farklı bölgelere doğru ilerleyebiliyoruz. Burada yapabileceklerimiz oldukça değişkenlik gösterebilir. Kendi gemimizi burada inşa edebilir ve küçük teknelerden büyük savaş gemilerine kadar yapabileceklerimiz oldukça fazla diyebiliriz. Elbette, ilk olarak küçük tekne ile başlıyoruz ve bu küçük tekneyi aldığımız ve elde ettiğimiz kaynaklarla beraber geliştirebiliriz. Devasa bir savaş gemisi veya toplama gemisi olarak kurulumunu da gerçekleştirebiliriz. Elbette bunu yaptıktan sonra daha güçlü bir şekilde oyunda yer alabilir, diğer savaş gemilerini burada yağmalayabilir veya diğer küçük tekneleri burada ele geçirebiliriz.
 
Aynı zamanda okyanusun tabanına doğru bir halat gönderebilir, bu halatla beraber çeşitli kaynaklar toplayabilir ve aynı şekilde bu kaynaklardan yararlanabiliriz. Gerçekçi bir dünya içerisinde yer aldığımız yapımında yeni yerleşim yerlerini keşfedebilir, farklı insanlarla ve hayatta kalanlarla tanışabilir ve görevleri tamamlamaya çalışırız. Elbette oyunun arka planında bir dizi görev serisi bulunuyor. Bu görev serisi ile beraber hem oyuna adapte olabilir hem de karakterlerin burada ihtiyaçlarını giderebiliriz. Bunun dışında oyunun temelini öğrenebilir ve bu görevleri yaparak çeşitli kaynaklara sahip olabilir ve böylece kendimizi daha da geliştirip hızlandırabiliriz.
Dünyayı kendi hızınıza keşfedebileceğiniz ve aynı zamanda yeni yerleşim yerlerine doğru yelken açabileceğiniz bu yapımda, bu yerleşim yerleri içerisinde farklı karakterler, insanlar ve ticaretten anlayan kişiler bulunuyor. Bunlarla beraber tanışabilir, onlardan çeşitli görevler alabilir ve onlarla ilişkilerinizi iyi tutabilirsiniz. Aynı zamanda okyanusun dibindeki değerli malları arayabilir, çıkarabilir ve bunları para karşılığında satabilirsiniz, böylece para kazanabilirsiniz. Elbette oyunda elde ettiğiniz kaynakları, eserleri ve daha fazlasını burada satabilir ve daha fazla kaynağa sahip olarak da daha zengin duruma gelebilirsiniz.
 
 
 
Elbette, bu kaynaklardan satıp sahip olduğunuz parayla beraber daha güçlü gemiler kurabilir, kendi bölgenize inşa edebilir, hatta burada bir imparatorluğa kadar gidecek bir yolun temelini atabilirsiniz. Oyunda yapabilecekleriniz tamamen kendi hızınıza ve tercihlerinize göre değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla oyunda yer aldığınız süre boyunca her bir oyuncu farklı bir deneyim elde edebilir ve bu deneyimi kendine göre özelleştirebilir, kendinize özgü bir dünya yaratmaya çalışır ve gerçekten güzel bir açık dünya ve okyanus temalı bir yapıyla karşılaşırız. Ortalığın tamamen su olduğu ve dünyanın tamamen sularla kaplı olduğu bu dünyada, elbette kara parçası bulmak umuduyla oyunda yaşamaya çalışırız.
Bunun dışında tekneleri ele geçirebileceğimizden bahsettik, ancak tekneleri ele geçirmenin dışında aynı zamanda tekneleri sıfırdan inşa edebileceğiniz bir simülasyonunun olduğundan bahsedebiliriz. Veya mevcut olan tek telleri değiştirip parçalarına tamamen onları bilebiliriz ve böylece daha da büyük bir konuma getirebiliriz. Bu tamamen size kalmış durumda diyebiliriz, oyuncuları aynı zamanda küçük bir tekneden 30 metre uzunluğundaki ağır bir gemiye kadar farklı şeyleri birbirine bağlayabilir ve böylece küçük bir tekneyi aslında burada savaş gemisi veya kaynak gemisi olarak toparlayabilirsiniz. Ekipmanlarınızı alabileceğiniz zırhlarınızı ve silahlarınızı kuşanabileceğiniz bu yapımda, elbette bir de aksiyon tarafı bulunuyor ve deniz savaşlarına burada atılabiliyorsunuz.
 
Deniz savaşları ile beraber elde ettiğiniz savaş gemisiyle de oradan düşmanların üzerine doğru gidebilir, onlara çarpabilir, toplarınızı ateşleyebilir ve daha fazla düzenekle beraber yüzlerce parçaya erişebilirsiniz. Geliştirici ekibin belirttiğine göre oyunda bir gemi içerisinde birden fazla silah adapte edebilir, düzinelerce gövde sisteminin olduğundan bahsedebilir ve aynı zamanda yüzlerce parçanın ve ekipmanın burada olduğunu aktarabiliriz. Bu parçalarla ve ekipmanlarla beraber makineli tüfeklerden toplara kadar farklı şekillerde silahların burada olduğunu aktarabilir ve aynı zamanda düşmanların atışlarına karşı direnebileceğimiz zırh seçeneklerinin olduğunu da söyleyebiliriz. Bu seçeneklerle beraber dilediğiniz şekilde oyunda yer alabilir, kendinizi güçlü duruma getirebilir ve daha fazlasını gerçekleştirebiliyorsunuz.
 
 
 
Makineli tüfekleri kullanırken, elbette makineli tüfeği geminizin önüne koyabilir ve burada farklı kişilerle ve insanlarla beraber bu makineli tüfeği otomatik olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda teknenizle sağa sola doğru manevralar yapabilirsiniz. Bu manevralarla beraber düşmanların atışlarından kaçabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Bu arada, gerçekleştirebileceğiniz mürettebat üyelerini alabileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz bu yapımda, bir ekip olarak oyunda yer almayı kesinlikle unutmamanız gerekiyor. Burada kendinize başka karakterleri alabilir, yanınıza çekebilir ve hangi noktayı kullandırmak istiyorsanız ona göre seçim yapabilirsiniz.
 
Örneğin, bir karaktere makineli tüfeği kullanması için atayabilir veya diğer tarafta bir karakteri ise tekneyi kullanmak için atama yapabilirsiniz. Böylece şiddetli deniz savaşları içerisinde siz de yerinizi alabilirsiniz. Korsanlar olarak oyunda yer aldığınız süre boyunca gerçekten de denizde her zaman çeşitli zorluklarla karşılaşabileceğinizi aktarabilir ve bazı durumlarda agresif oyuncuların sizi kovalamaya başladığını söyleyebiliriz. Elbette, onları da ortadan kaldırabilir ve gemilerini batırabiliriz.
 
 
 
Bu nedenle teknemizi burada yeterli derecede silah yerleştirmemiz gerekiyor ve bu silahlarla beraber aynı zamanda kaynaklarımızı bol tutmamız lazım. Düşman gemisini yok etmeye çalışıyor ve onu savaşta ele geçirip istediğimiz şekilde kullanabiliyoruz. Böylece ele geçirdiğimiz teknelerle istediğimiz gibi ilerleyebilir ve ilerleyişimiz bu şekilde devam ediyor.
Oyun içerisinde diğer mürettebat üyelerinin olduğundan bahsettik ve deniz savaşlarından konuştuk. Diğer taraftan, oyunda kendi deniz bölgenizi korumak için elinizden geleni yapmaya koyuluyor ve kendi sığınağınızı inşa etmek için burada simülasyon unsurlarının olduğundan bahsedebiliriz.
 
Elbette, bu tarz oyunlarda kıyamet sonrası bir dünya içerisinde bulunduğunuz esnada kendi bölgenizi inşa ederek kendinizi koruma altına almaya çalışır ve böylece sonsuz bir yapı ile beraber kendi yaşantınızı güzel bir şekilde sürdürmek istersiniz. İşte bu noktada simülasyon unsurları devreye giriyor ve inşa etme mekanikleri ile beraber hayatta kalmaya çalışıyor ve bölgenizi koruma altına almaya başlıyorsunuz. Çeşitli görevleri tamamlayabildiğiniz ve bu görevlerle beraber de dilediğiniz şekilde yer alabildiğiniz yapının aynı zamanda düşman bölgelerine doğru saldırabileceğiniz ve bunlarla beraber kaynakları ile geçinebileceğiniz bir yapıda yer aldığını aktarabiliriz. Farklı modlarla beraber yer alabileceğiniz ve bu modları deneyebileceğiniz bu yapım 18 Nisan tarihinde erken erişim sürümü olarak geliyor.

reyhanlihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu