Haber

NASA’dan deprem paylaşımı! Ünlü jeofizikçi gördüklerine inanamadı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılardan etkilenen Kahramanmaraş ile ilçesi Türkoğlu ve Gaziantep Nurdağı’ndaki hasarı gösteren uydu haritası yayınladı.

NASA’dan yapılan açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen iki depremin Türkiye ve Suriye’yi vurduğu ve her iki ülkede de geniş alanlarda yıkıma neden olduğu kaydedildi.

HER NOKTASI 30 METRE ÇAP!

Kurum tarafından paylaşılan hasarlı alanlara ilişkin görsel ve bilgi notunda, “Ön hasar haritası Kahramanmaraş, Türkoğlu ve Nurdağı bölgelerini gösteriyor. Koyu kırmızı noktalarla işaretlenmiş kısımlar binalarda ve altyapıda olabilecek ciddi hasarları veya bölgenin doğal peyzajında ​​meydana gelebilecek değişiklikleri, turuncu ve sarı ile işaretlenmiş kısımlar ise daha azını gösteriyor. ve kısmen hasarlı alanlar. Her noktanın çapı yaklaşık 30 metredir.”terimler kullanıldı.

SON DERECE GÜÇLÜ SALLAMA

Açıklamada görüşlerine yer verilen NASA misyoner jeofizikçisi Eric Fielding, “Bunlar, uzun bir fay segmentleri dizisi boyunca çok büyük ve güçlü depremlerdi. Geniş alanlarda, birçok kalabalık şehri ve kasabayı vuran son derece güçlü sarsıntılar ürettiler. Kırılmanın uzunluğu ve yoğunluğu 1906’da San Francisco’yu yerle bir eden depremdi. Benzerdi.”değerlendirmesini yaptı.

Olayı çok yakından takip ettiklerini belirten Afet Program Yöneticisi Shanna McClain, bilgi notuna yansıyan ifadesinde de ifade etti. “Uydular aracılığıyla hasarı mümkün olduğunca haritalandırmanın yanı sıra, müdahale çabalarını zorlaştırabilecek heyelan risklerini ve hava koşullarını izlemek için uyduları da kullanıyoruz” dedi.terimleri kullandı.

McClain, depremle ilgili bir haritalama portalı oluşturduklarını ve yıkıma ilişkin yeni görüntüler ve veriler geldikçe bu portalı güncellediklerini vurguladı.

Kurumdan yapılan açıklamada, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) bölgedeki paydaşlarının ihtiyaçlarının hesaplanması için yapılan davetlere, oluşturdukları çalışma grubuyla katılarak bilimsel bilgiler verdiği de hatırlatıldı. risk değerlendirme güçlendirme ve yumuşatma çabaları için.

Öte yandan NASA, elde ettikleri bilgileri ve oluşturdukları hasar tespit haritalarını ABD Dışişleri Bakanlığı, California Sismik Güvenlik Komitesi, Miyamoto Global Disaster Relief Organization ve World gibi kuruluşlarla paylaşma sürecinde olduklarını da duyurdu. Banka.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu