Ekonomi

Niğde’deki çiftçiler toplulaştırma projesine tepki gösterdi

Niğde’nin Yıldıztepe ilçesinde çiftçiler, arazilerinin Toplulaştırma Projesi kapsamında faaliyet gösteren özel bir şirket tarafından birleştirilmek yerine bölündüğünü, iyi yerlerin ellerinden alınıp verimsiz arazilerin verildiğini öne sürerek tepki gösterdi.

Yıldıztepe’de arazi toplulaştırması kapsamında yer alan 300 kişiden 279’u uygulamadan memnun kalmayıp konuyu yargıya taşıdı. Toplulaştırma çalışmalarının adil bir şekilde yapılmadığını iddia eden vatandaşlar, toplulaştırmanın devlet tarafından değil özel bir şirket tarafından yapıldığını, amacının dışına çıktığını ve hak kaybına uğradıklarını anlattı. Yıldıztepe’de çiftçilik yapan ve arazisindeki evi, ağaçları ve ruhsatlı su kuyusunu komşusuna devreden Kadir Aksoy, “Hakkımızı istiyoruz” dedi. Aksoy; “Yerleşim yerimi alıp yan komşuma verdiler. İtiraz ettik, kabul edilmedi, mahkemeye gittik net bir tahlil alamadık. 40 yıllık ağaçlarım, konutum, mandram, elektrik yan komşuya verildi. Eğer çizen kişi bizzat çizmeseydi bu sorunlar yaşanmayacaktı. Bu arazinin 1 kilometre ilerisinde. “Eşit değerde tarlalarım var, toplulaştırmanın anlamı burada toplamaktır. bir yer. Bereketli tarlam yerinde kalsın. Biz kimsenin hakkını istemiyoruz ama ilçemizde 10 kişi istediği yerde, istediği yerde yerini aldı. En büyük haksızlık buradadır, bunu kabul etmiyoruz” dedi.

“Devlet eliyle yapılıyorsa kabul ederiz”

Çiftçi Mehmet Özcan, “279 imza topladık. 6 yıldır tarla teslim edilmiyor. Satacağız, satamıyoruz, alamıyoruz. Tapu var, tarla yok. Verilen tarlaya ‘Anlaşalım’ dedim. ‘Tarlada beni kaplayacak toprak bulursan yemin ederim kalkmam. Onu bana verdiler. 48 bin 600 metrekaremi küçülttüler’ dedim. 41. Tarlamı ne yaptılar, 8 yıldır bu sıkıntıları yaşıyoruz, dayanamıyoruz, DSİ’ye mi verirler, tarıma mı verirler, devlet tarafından yapılırsa bilemiyorum. 40 Yüksek sıcaklıkta çalışıyoruz, yetiştiriyoruz, besliyoruz, oy veriyoruz, ‘vekiliniz olacağım’ diyorlar, ol diyoruz, ödüyoruz. onların maaşlarını, vergilerimizi ödüyoruz. Bu bize yapılabilir mi?” söz konusu. Belde halkından Mehmet Akay, bu mağduriyetin giderilmemesi halinde büyük sorunların yaşanacağını ifade etti. Akay; “Benim hakkım olan yer gitti diğerine verildi. Şimdi yerimi kötü bir yere mi vereceğim? Vermeyeceğim. Burada kan cesedi alıyor. Adil bir ayrım olacak, tapuları vereceğiz ya da orada. Burada cinayet işlenecek” dedi. Arazisinin toplulaştırma yerine parçalandığını söyleyen Ayşe Güngör; “Babamız kesilen modül alanlarını bize verdi. Ben bunların bir dilekçe ile birleştirilmesini istedim. Tarlaları taşımadılar. 10 defa dilekçe verdim. Kesilen modül alanlarını bize tapuda verdiler. Toplanmasını istedik. burayı 12 bölüme ayırmışlar. nasıl bu konsolidasyon? ne demek? entegrasyon dediler. tarlasını çok güzel taşıdı, topladı ama adamı olmayanlar mağdur oldu. torpidoya gerek var mı? her şey?”

Proje kapsamında yapılacak yolların da düzensiz olduğuna dikkat çeken Ali Güngör, “Burada 15 özel toplulaştırma yapıldı, geri kalan herkes mağdur.” Hayvancılıkla uğraşan Musa Akgümüş’ün yaşadığı evin arsasının yarısı yan komşusuna geçti. Arsasında herhangi bir değişiklik istemediğini ifade eden Akgümüş, “Hem komşum hem de ben mağdur olduk.” – NİĞDE

pasinler-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu