Ekonomi

Oppenheimer, GenAi Avantajları Nedeniyle Alphabet ve Meta Platformları için Fiyat Hedeflerini Yükseltti

Oppenheimer analistleri Pazartesi günü ayrı ayrı yayınladıkları belgelerde Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Meta Platforms (NASDAQ:META) için fiyat tahminlerini yükseltirken, bu değişikliği üretici yapay zekanın olumlu etkisine bağladılar.

Şirket, GOOGL için hedef fiyatını 172 dolardan 185 dolara yükseltirken, hisse senedini güçlü bir alım olarak tavsiye etmeye devam etti. Analistler, Arama/Yapay Zeka kullanım alışkanlıklarına ilişkin bir tüketici anketi gerçekleştirdikten sonra, Alphabet hisselerinin ilk çeyrek finansal raporları öncesinde cazibesini koruduğuna inandıklarını yatırımcılara bildirdi.

Şirket ayrıca Mayıs ayındaki Google I/O etkinliğinde Gemini yazılımının piyasaya sürülmesinin beklenmesini, hisse senedinin NASDAQ endeksine kıyasla daha düşük fiyatta olmasını ve yatırımcılar arasındaki karışık ya da olumsuz duyguları iyimser görünümlerini destekleyen ek nedenler olarak vurguladı.

“Anketimiz, aramanın tüketici ihtiyaçlarını etkili bir şekilde karşılamaya devam ettiğini ve üretici yapay zekanın aramanın yerini almaktan ziyade bir tamamlayıcı olarak hizmet ettiğini gösteriyor. Anket ayrıca, hükümet Apple’ın münhasır anlaşmasını feshetse bile Google’ın arama alanındaki hakimiyetinin devam edeceğini gösteriyor,” dedi Oppenheimer.

Ayrıca analistler, verilerin Google ve Apple arasında Gemini projesinde olası bir işbirliğinin arama kullanımını önemli ölçüde artırabileceğini ima ettiğini belirterek, “katılımcıların %53’ü günümüzde metin araması yerine sesli aramayı kullanmayı tercih edeceklerini belirtiyor” dedi.

META için fiyat tahmini 525 dolardan 585 dolara yükseltildi ve analistler, güçlü bir alım olarak değerlendirdikleri hisse senedi için finansal tahminlerini “yapay zekanın faydalarını ve olağan mevsimsel eğilimleri içerecek şekilde ayarladıklarını açıkladılar.

Oppenheimer’a göre yapay zeka “daha yüksek satışlara katkıda bulunuyor”. “Tipik mevsimsel modeller 2024’ün ikinci yarısının daha güçlü geçeceğini öngörse de, tahminlerimiz altı yıllık ortalama 305 baz puanlık (’21-’22 IDFA değişikliklerinin etkisi hariç) pazar payı kazanımına karşılık 337 baz puanlık pazar payı kazanımına işaret ediyor ki bu da beklenen önemli kazanımları gösteriyor.”

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

mucurajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu