Ekonomi

Schengen vizesi dijitalleşiyor

Avrupa Birliği (AB) Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, Schengen vizesine ilişkin yasa tasarısı üzerinde anlaşmaya vardı.

Yeni yasa yürürlüğe girdiğinde pasaportlara yapıştırılan vizeler dijital hale getirilecek ve internet üzerinden 2 boyutlu barkod olarak verilecek.

Vizeler taşınabilir cihazlara indirilebilir. Vize başvuru sahipleri online olarak birçok dilde vize başvurusunda bulunabileceklerdir.

Yeni sistemle birlikte başvurular tek bir internet platformu üzerinden işleme alınacaktır. Gerekli belgeler bu platform üzerinden yüklenecek ve vize bedeli buradan yatırılabilecektir.

Başvuru sahiplerine birden fazla ülkeyi ziyaret etmek istediklerinde hangi ülkenin başvuruyu aldığı bildirilecektir. Sistem, AB ülkelerinin sınır yönetim sistemleri ve veritabanları ile uyumlu çalışacaktır.

Sadece ilk kez vize başvurusunda bulunanlar, biyometrik verileri geçerli olmayanlar ve yeni pasaport sahipleri Schengen ülkelerinin konsolosluklarına fiziki olarak gitmek zorunda kalacak.

Schengen vizesinin dijitalleşmesi ile maliyetlerin düşürülmesi ve vize başvurularının hızlandırılması ve kolaylaştırılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda AB bu yolla Schengen bölgesinin güvenliğini artırmayı hedefliyor.

Yasa tasarısı, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından resmi olarak onaylandıktan sonra AB’nin resmi gazetesinde yayımlanacak ve yayımından 20 gün sonra yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu