Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic bölgede istikrarı koruyacaklarını belirtti

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic bölgede istikrarı koruyacaklarını belirtti.

Vucic, başkent Belgrad’da Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’u kabul etti.

Sırbistan cumhurbaşkanı Vucic ve Pistorius, kapalı toplantının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Vucic, Pistorius ile görüşmesinin her iki taraf açısından da “açık ve dürüst” olduğunu belirterek, “Sırbistan bölgede istikrarı koruyacaktır.” İfadesini kullandı.

İstikrarı koruyacağına söz verdiğini vurgulayan Vucic, “İstikrar ve barışın sadece Batı Balkan halkları için değil, tüm Avrupa için hayati öneme sahip olduğu, herhangi bir gerginlik ve istikrarsızlığın kimsenin sorumluluğunda olmadığı konusunda hemfikiriz.” faiz.” dedi.

Vucic, “verdiği sözün imzalanan birçok anlaşmadan daha anlamlı olduğunu” belirterek, Almanya’nın ülkesinin en önemli ekonomik ortağı olduğunu söyledi.

“Sırbistan, Bosna-Hersek’in toprak bütünlüğünü destekliyor”

Toplantıda Bosna Hersek’teki iki taraftan biri olan Sırp Cumhuriyeti’ni (SC) de değerlendirdiklerinin altını çizen Vucic, şöyle konuştu: “Sırbistan, uluslararası alanda tanınmış bir devlet olan Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü desteklemektedir. Bosna-Hersek’te SC’nin varlığından şüphe duyuyorum.” “Zaman nasıl bunu hiç sorgulamadıysa, Bosna Hersek’in bütünlüğünü de hiçbir zaman sorgulamadı. Bunu burada binlerce kez tekrarladım ve buradaki herkes Sırbistan’ın bu konudaki tutumunu biliyor.” dedi.

Vucic, imzalanan tüm anlaşmalara saygı duyduklarını ve aynı durumun (Bosna Hersek’teki savaşı sona erdiren) Dayton Barış Anlaşması için de geçerli olacağını belirtti.

“Gerginliğin artmasının zarar verebileceği konusunda hemfikiriz.”

Toplantının kısa ama dürüst geçtiğine de dikkat çeken Pistorius, Almanya’nın ortağı Sırbistan’ın Batı Balkanlar’ın en büyük ekonomisine sahip olduğunu söyledi.

SC’ye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Pistorius, “Gerginliğin tırmanmasının zararlı olabileceği konusunda hemfikiriz. Siyasi hayatta akıl, geçmişi aşıp, uzlaşmalar yaparak gerilimleri önlemektir.” söz konusu.

Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda devam eden Belgrad-Priştine diyaloğunun önemine değinen Pistorius, Vucic’in Sırplardan bölgedeki istikrarı tehdit edecek olumsuz bir etki beklememe konusunda ikna edici bir şekilde konuştuğunu kaydetti.

Ukrayna’daki savaşa ilişkin Pistorius, Sırbistan’ın bu konuda AB’nin yaptırımlarına katılmasının önemli olduğunu vurguladı.

sarikamis-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu