Haber

Ziyaretçiler Lavanta Bahçesi’ne akın ediyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Koku Vadisi Lavanta Bahçesi yaklaşık 10 bin misafiri ağırladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Menteşe ilçesine bağlı Yerkesik Yeniköy Mahallesi’nde 2019 yılında Koku Vadisi projesi kapsamında hayata geçirdiği Lavanta Bahçesi bu yıl 10 bin kişiyi ağırladı.

Büyükşehir Belediyesi, Menteşe ilçesine bağlı Yerkesik Yeniköy Mahallesi’ndeki 29 dönüm arazinin 15 dönümüne ekilen lavanta bahçesinde bu yıl 2’nci Lavanta Festivali’ni düzenledi. Her yıl süper mor rengiyle ziyaretçilerin ilgi odağı olan Lavanta Bahçesi, özellikle amatör ve profesyonel fotoğrafçılar için doğal bir stüdyo platformu haline geldi. Lavanta Bahçesi her yıl gelinlerin, damatların, nişanlıların ve hamilelerin uğrak yeridir. Ayrıca lavanta bahçesinin yanında bulunan sosyal alanda kooperatifler ve yöre halkı tarafından üretilen yöresel eserler ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Tıbbi-aromatik bitki yağları, bitki çayları ve ikramlar gibi özel çalışmaların yanı sıra yöresel lezzetleri de tatma fırsatı bulan ziyaretçiler, sosyal medya paylaşımlarıyla da mahallenin tanıtımına katkı sağlıyor. Bu yıl yaklaşık 10 bin kişi fotoğraf çekmek ve bahçenin keyfini çıkarmak için Koku Vadisi’nin lavanta bahçesine geldi.

 

Yerkesik Yeniköy Belediye Başkanı Nevike Kızıltoprak; “Herkesi lavanta bahçelerimize bekliyoruz”

Yerkesik Yeniköy Muhtarı Nevike Kızıltoprak, lavantanın mor rengi ve kokusuyla mahallelerin çok daha güzelleştiğini, misafir ağırladığını söyleyerek, Büyükşehir Belediyesi’ne desteklerinden dolayı teşekkür etti. Kırmızı Bölge; “Büyükşehir Belediyesi köyümüzde tarım alanı vardı ve 2019 yılında burada lavanta bahçesi oluşturdu. Kısa sürede birçok üretici burada ve çevre köylerde lavanta ekmeye başladı. Lavanta bahçeleri hoş renkleriyle misafirlerin ilgi odağı olurken, lavanta yağından elde edilen eserlerle de üreticiye gelir sağlamaktadır. Lavanta Festivali’nin ardından köyümüz çok sayıda misafir ağırlamış ve ağırlamaya da devam etmektedir. Mor renkleri ve nefis kokularıyla herkesi kendine hayran bırakan lavanta bahçelerimize sizleri de bekliyoruz.” söz konusu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

tatvanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu