Haber

Almanya Cumhurbaşkanı: “Rusya’nın saldırganlık savaşı Avrupa güvenlik düzenini alt üst etti”

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Rusya’nın Ukrayna savaşının ardından İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez Avrupa’nın ortasında bir fetih harekatının gerçekleştirildiğini belirterek, “Rusya’nın saldırı savaşı, Avrupa güvenlik düzenini bir enkaza çevirdi. Dünya Savaşı’ndan öğrendiği tüm derslere saldırıyor.” söz konusu.

Ukrayna savaşının yıl dönümü nedeniyle Bellevue Sarayı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Steinmeier, “Savaş Avrupa’ya geri döndü. İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez Avrupa’nın ortasında yeniden bir fetih harekatı yaşanıyor. ” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’ya her gün tarifsiz acılar taşıdığını belirten Steinmeier, Ukraynalıların ülkeleri ve özgürlükleri için savaştıklarını kaydetti.

Almanlar olarak Ukrayna halkının cesaretine, gücüne ve iradesine hayran olduklarını belirten Steinmeier, “Dayanışma içinde yanlarındayız. Kendilerini savunmalarına, milyonların acısını paylaşmalarına ve ölülerin yasını tutmalarına yardımcı oluyoruz.” terimleri kullandı.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Rusya’nın Ukrayna’nın var olma (egemenlik) hakkını reddettiğini vurgulayarak, “Rusya, Ukrayna’yı bağımsız bir ulus olarak yok etmek istiyor. Sınır dokunulmazlığı, bir ülkenin egemenliği ve kendi kaderini tayin hakkı, insan onuru ve barışı, hukuk – tüm bunlar Putin için hiçbir şey ifade etmiyor. Avrupa’nın ortasındaki yaşamımızın üzerine inşa edildiği hiçbir şey onun için değerli değil, bizim için.” değerlendirmesini yaptı.

Steinmeier, Almanya’nın savaşta olmadığına ancak bu savaşın kendilerini de ilgilendirdiğine işaret ederek, “Rusya’nın saldırganlık savaşı Avrupa güvenlik düzenini alt üst etti. Bu, dünyanın iki dünya savaşından çıkardığı tüm derslere yönelik bir saldırıdır. .Bizim de savunduğumuz her şeye saldırıdır.Yaşadığımız dönemsel kırılmayı oluşturan da budur.” söz konusu.

Ukrayna’ya barış gelecekse bunun adil ve kalıcı bir barış olması gerektiğini vurgulayan Steinmeier, kendisini adil barış yoluna yaklaştıracak her türlü önerinin memnuniyetle karşılanacağını ifade etti.

Çin’in Ukrayna’ya barış girişimi sunarak böyle bir rol oynamak isteyip istemediğinin tartışmalı olduğunu belirten Başkan Steinmeier, şöyle devam etti:

“Öyleyse Çin her halükarda sadece Moskova ile değil, Kiev ile de görüşmeli. Eğer öyleyse Çin, devletlerin ezici çoğunluğuna katılmalı ve Birleşmiş Milletler çatısı altında barış için çalışmalı. Eğer öyleyse, birlikte durmalıyız. Birleşmiş Milletlerin her gün ihlal edilen ilkelerini koruyun.Cepheye yeni birlikler göndermeye devam eden Rusya’dır.Savaşı uzatan Batı’nın savunma yardımı değil Rusya’dır.Ukrayna değil Rusya’dır. barışı reddeden müttefikler. Putin gerçekten savaşın bitmesini istiyorsa ne yapması gerektiğini biliyor ama Rus birlikleri çekildiğinde müzakerelerin yolu açılacak. Birleşmiş Milletler kararının talep ettiği şey bu.”

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna savaşının yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı video mesajında, 24 Şubat 2022 sonrası dünyanın artık eski dünya değil, bir dönüm noktası olduğunu belirtti (Zeitwende).

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı amansız bir savaş yürüttüğünü belirten Scholz, herkesi en çok etkileyen şeyin Ukraynalıların özgürlüklerini savunmadaki kararlılığı ve cüretkarlığı olduğunu vurguladı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in başarısız olduğunu belirten Scholz, Ukrayna’nın her zamankinden daha birlik olduğunu söyledi.

Almanya’nın Ukrayna’ya yaptığı yardımların toplamının 14 milyar avroyu aştığını kaydeden Şansölye Scholz, “Yaptığımız her şeyi ortaklarımız ve müttefiklerimizle yakın bir uyum ve uyum içinde yapıyoruz ve Rusya ile Rusya arasındaki savaşı önlemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. NATO tırmanıyor. Bugün Almanya ve gelecekte Ukrayna “Savaşı uzatan silah sevkiyatlarımız değil. Tersi doğrudur. Rusya Devlet Başkanı emperyalist hedefine ulaşamayacağını ne kadar çabuk anlarsa, savaşın daha erken bitme şansı o kadar artar. Her şey Putin’in elinde. Bu savaşı bitirebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Federal Parlamento binalarına da Ukrayna bayrağı çekildi.

haberermenek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu