Ekonomi

Altın ve dolar göstergeleri yükseldi

ABD enflasyonunun açıklanacağı gün gram altının yükselişiyle başladı. ABD’de enflasyonun sabit kalması bekleniyor. Beklentilerin üzerinde olabilecek enflasyon rakamı, Fed’in politikalarını yeniden gözden geçirmesine neden olacağı için altın fiyatlarını yükseltebilir.

Öte yandan yurt içi işsizlik ve sanayi üretim rakamları açıklanacak.10 Ağustos 2023 sabahı ons altın 1917 dolardan alıcı bulurken gram altın 1666 liradan el değiştiriyor.

Spot piyasada yeni altın satış fiyatları:

Çeyrek altın 2825 lira

yarım altın 5650 lira

Cumhuriyet altını 11248 lira

Gremse altını 28157 liradan satılıyor.

DOLAR 27 TL’Yİ AŞTI!

Dolar, 10 Ağustos 2023 sabahı 27 lira bandının üzerinde hızla işlem görüyor.

Spot piyasada döviz satış fiyatları:

dolar 27.0328 lira

Avro 29.7005 lira

Sterlin 34.3814 lira

Ruble 0.2800 liradan el değiştiriyor.

CARİ AÇIĞI AZALTMAK HEDEFİ

Hükümet cari açığı azaltmaya yönelik politika adımlarını sürdürüyor. Altın, pırlantalı altın ve değerli metallerden oluşan 6 adet ziynet eşyasının ithalatına yüzde 20 oranında ek yükümlülük getirildi. Türkiye 2023 yılında 37 milyar 696 milyon dolar cari açık verdi. Bunun 16,5 milyar doları altın ithalatından kaynaklanıyor. Haziran ayı transfer cari açık rakamları Cuma günü açıklanacak.

geçen gün gerçekleştirilen “Ekonomi ve İstişare Toplantısı”nda konuşan Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Eylül ayında açıklanacak Orta Vadeli Programın önemli rol oynayacağını söyledi. Yılmaz, “Bir yandan ithal ürünleri yurt içinde üretip, diğer yandan daha çok ihraç ederek, sadece mal değil, daha çok hizmet ihraç ederek döviz kazandırıcı faaliyetler geliştirilmelidir.”terimini kullandı.

Yılmaz, eylül ayında kamuoyu ile paylaşılacak olan Orta Vadeli Programın (OVP) ekonomide öngörülebilirliğin artmasında değerli bir işlev göreceğini belirtti. “Enflasyon açısından girdi maliyetlerinin düşürülmesi, ara maliyetlerin düşürülmesi ve arzın artırılmasının önemi de vurgulandı.”sözünü kullandı.

Öte yandan bugün bankacılık ve TCMB rezervleri açıklanacak. TCMB rezervlerinin artması bekleniyor.

yatagan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu