Ekonomi

Zorlu Enerji Depolama RES önlisansları tamamlandı

Tekirdağ’da kurulacak Yeniçiftlik RES ve Kırklareli’de kurulacak Hamitabat RES ile Violent Power, portföyünde ilk kez depolamalı elektrik üretim tesisine sahip olacak. Bu ön lisanslar sayesinde gerçekleştireceği yatırımlar sonucunda toplam 375 MWe depolanmış rüzgar gücüne sahip olacaktır.

 

Geleceğin enerji dünyasında öncü rol oynayacak olan güç depolama sistemleri, yüksek üretim dönemlerinde üretilen fazla enerjiyi depolayıp, düşük üretim dönemlerinde ise serbest bırakarak arz ve talebin dengelenmesine temel oluşturacaktır. Bu, uzun vadede daha dengeli ve sağlam bir güç kaynağı sağlayacak ve yenilenebilir kaynakların en verimli şekilde kullanılması ve güç kaynağı talebinin dengelenmesi için temel oluşturacaktır.

İki farklı depolamalı rüzgar santrali için önlisans başvuruları EPDK tarafından onaylanan Güçlü Enerji’nin Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kındap, EPDK tarafından onaylandı. “Bugün yenilenebilir enerji portföyümüzün payını daha da artırmak ve kaynak çeşitliliğini geliştirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kurulacak Depolamalı Rüzgâr Santrallerimiz ile yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum düzeyde yararlanmayı ve ülkemizin güç verimliliği yolunda ilerlediği şeride güç katmayı hedefliyoruz. Hayata geçirilecek depolama sistemlerinin pil teknolojilerinin gelişimine de çok değerli katkılar sağlayacağının bilincindeyiz. Aynı zamanda, iklim kriziyle çaba ve sürdürülebilir bir gelecek için değerli bir adım daha atıyoruz. Depolamalı rüzgar santrallerimiz tamamlandığında 24 milyon ağacın yıllık sıfırladığı CO2 emisyonuna eşdeğer 532 bin ton karbondioksit salınımını engelleyecek. İki santralimizden alacağımız elektrikle yılda 328 binden fazla haneye daha yenilenebilir kaynaklardan elektrik sağlayabileceğiz.”söz konusu.

Geleceğin elektrik şirketi olma vizyonu doğrultusunda sürdürülebilirliği odağına alan Strong Power, hayata geçireceği iki değerli yatırımla sektörün sürdürülebilir olma yolculuğuna katkı sağlamaya devam edecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

basmakcihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu