Haber

Cizre’de geleneksel kültür ve spor oyunları şenlikleri başladı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cizre Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün Dünya Etno spor Konfederasyonu Tecrübe Merkezi’nin de desteğiyle öğrencilere yönelik organize edilen geleneksel kültür ve spor şenliği başladı.

Cizre’de Kaymakamlık, Ulusal Eğitim, Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün öncülüğünde Dünya Etnospor Konfederasyonu Deneyim Merkezi’nin de takviyesiyle, ilçede 5 gün boyunca sürecek olan Klâsik Kültür ve Spor Şenliği aktiflikleri ağır bir ilgi ile başladı.

İdil Caddesi üzerinde bulunan Gençlik Merkezi’nde başlayan ve 3 Aralık’a kadar sürecek olan şenlikte okçuluk, mas güreşi, mangala, ok savaşları, kol kapama, 9 taş, 3 taş ve topaç, atlı cirit ile ebru sanatı üzere farklı cümbüşler ve etkinlikler yer alıyor.

İlçede 5 gün sürecek ve 6 bin öğrencinin iştirak sağlayacağı Klasik Kültür ve Spor Oyunları Şenlikleri ile ilgili açıklama yapan Dünya Etnospor Konfederasyonu Tecrübe Merkezi Koordinatörü Serkan Kutluata, çocukların klâsik spor ve oyunlar ile buluşarak kültürleriyle tanışmasını amaçlayan aktifliklerin Cizre’de ağır bir ilgi ile başladığını belirtti.

Çocuk, genç ve ailelerin geleneklerini tanıdığı, kökleriyle tanışıp geleceğe itimatla ve umutla bakabildiği bir iklim oluşturmayı hedefleyen etkinlikler olduğuna vurgu yapan Kutluata, “Geleneklerimizin birleştirici gücüne dayanmaktadır. Etkinlikler, bireyi toplumun değerli bir parçası haline getiren her türlü zenginliği destekleyerek ve katılımcı bir etkinlik modeli sunmaktadır” dedi.

Kutluata, “Geleneksel spor ve oyunların bilinirliğinin artması ve yaygınlaşması için çalışmalarını sürdürene dek, okul bahçelerine kurulan alanlarda öğrencilere klâsik okçuluk; mas güreşi, mangala, ok savaşları, çubuk oyunu ve ıhlamur baskı üzere oyunları deneyimleme imkanı sunuyor. Ok atan, ve klâsik çocuk oyunlarını keşfeden öğrenciler, ok savaşları oyununda ise birbirleri ile kıyasıya rekabet etti. Bölgelerde birçok farklı alanda gerçekleştirilen etkinliklerde binlerce çocuk klasik spor ve oyunların güçlü dünyasını keşfetme imkanı buldu” formunda konuştu.

Cizre Gençlik Merkezi’nde başlayan klasik kültür ve spor oyunları şenliklerine katılan öğrenciler, hem eğleniyor hem de klâsik oyunları birebir oynayarak keyifli dakikalar yaşıyor. – ŞIRNAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu