Ekonomi

Dow Jones, Nasdaq, S&P 500: FOMC, İstihdam Verileri, Apple, Microsoft ile Gelecek Hafta

Standard & Poor’s 500 Endeksi (SPX), yatırımcıların bir sonraki önemli dönüm noktası olan 5.000 puan seviyesini takip etmeye devam etmesiyle geçen hafta %1,1 yükseldi. Önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4818 puan artık bir temel seviye olarak hizmet ediyor ve endeks her günü bu değerin üzerinde bitirdiği sürece pozitif eğilimi sürdürüyor.

Standard & Poor’s 500 Endeksi, olumlu ekonomik göstergeler ve teknoloji şirketlerinden gelen güçlü faydalar sayesinde yeni rekor seviyelere ulaştı. General Electric gibi büyük sanayi şirketlerinin beklenenden zayıf kazançları nedeniyle ilk endişeler mevcut olsa da, bölgesel Federal Reserve anketindeki daha az agresif bir hava ve Netflix’in bildirdiği güçlü faydalar genel piyasa duyarlılığını artırdı. Ayrıca Çin Halk Bankası’nın faiz indirimi de piyasanın yükselişinde rol oynadı.

Piyasanın yükselişi, ne çok sıcak ne de çok soğuk olan olumlu ekonomik veriler ve Avrupa Merkez Bankası’nın daha az agresif bir karar olarak algılanmasıyla daha da desteklendi. Ancak Intel (NASDAQ: INTC)’in gelecekteki kazanç tahminlerinin ihtiyatlı kalması nedeniyle hafta karışık duygularla sona erdi.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama (DJI) %0,7 artışla hafta sonunda yeni bir yüksek seviyeye ulaştı. Bu arada Nasdaq Bileşik Endeksi (IXIC) %0,9 oranında değer kazandı ancak yatırımcılar, Intel’in daha az iyimser faiz beklentilerinin ardından hafta boyunca ulaşılan yüksek seviyelere yakın bir kapanış fiyatı elde edemedi.

Ekonomi ve Kâr Raporlarının Tam Programı

Önümüzdeki hafta, yüksek riskli olaylar olarak kabul edilen ekonomik raporlarla ve şirket faydalarıyla dolu.

Argus analistleri raporlarında, “Gelecek hafta, son yıllardaki olaylarla ilgili potansiyel riskler veya potansiyel ödüller açısından en önemli hafta olabilir” dedi.

Çarşamba günü Federal Reserve iki günlük toplantısını tamamlayacak.

Bank of America ekonomistleri, “Beklentimiz, Fed’in Ocak Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında mevcut politika duruşunu koruyacağı ve toplantı sonrasındaki açıklamada daha tarafsız bir duruş yansıtacak şekilde faiz oranı yönlendirmesini ayarlayacağı yönünde” dedi.

ABD’nin Ocak ayı istihdam raporu Cuma günü yayınlanacak.

Ekonomistler ayrıca, “İstihdam artışının bir kez daha doğrudan kişisel etkileşim gerektiren hükümet ve hizmet sektörleri tarafından yönlendirileceğini öngörüyoruz” dedi.

Ayrıca bu hafta Avrupa Merkez Bankası’ndan çok sayıda konuşmacının da açıklamalarda bulunması planlanıyor. Almanya’nın da aralarında bulunduğu Avrupa Tüketici Fiyatları Endeksi verilerinin de hafta içinde yayınlanması bekleniyor.

Büyük Teknoloji Şirketleri Avantajlarını Açıklayacak

FactSet bilgilerine göre, Standard & Poor’s 500 şirketlerinin %25’inin mevcut raporları mevcut olup bunların %69’u hisse başına kazanç beklentilerinin, %68’i ise gelir varsayımlarının üzerindedir. Kârdaki mevcut düşüş %-1,4 olurken, dördüncü çeyrek için beklenen kâr artışı %+1,5 oldu.

Bu hafta, mali sonuçların açıklanması nedeniyle Standard & Poor’s 500’ün yaklaşık %40’ını temsil eden 100’den fazla şirketin kazanç duyuruları açısından en yoğun hafta olduğu haftadır.

Salı günü, Microsoft Corporation (NASDAQ: MSFT) ve Alphabet Inc. (NASDAQ: Google ) şirketlerin Aralık çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Ayrıca Gelişmiş Mikro Cihazlar (AMD (NASDAQ: AMD)) Birleşik Paket Servisi (UPS), Pfizer İnç. (NYSE: PFE) ve Starbucks Corporation (NASDAQ: SBUX) kârlarını bildirecek.

Çarşamba günü Mastercard Incorporated (MA), Qualcomm Incorporated (QCOM) ve The Boeing Company (BA) rapor veren önde gelen şirketler arasında yer aldı. Perşembe günü teknoloji devleri Amazon.com Inc. (NASDAQ: AMZN), Apple Inc. (NASDAQ: AAPL) ve Microsoft Corporation (MSFT) kazançlarını açıklayacak.

Petrol şirketleri kazanç raporlarıyla dolu bir haftada Exxon TaşınabilirŞirket (NYSE: XOM) ve Chevron Corporation’ın (CVX) finansal açıklamalarının sona ermesi bekleniyor.

ABD Hisse Senetlerine İlişkin Analist Görüşleri

Oppenheimer analistleri şunları söyledi: “Stratejimiz, savunma sektörleri yerine döngüsel sektörleri desteklemeye devam ediyor. İşletmelerin ve tüketicilerin operasyonlarının ve günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası olan ürün ve hizmetlere sahip köklü teknoloji firmalarının temel holdingler olması bekleniyor.”

Royal Bank of Canada analistleri şunları söyledi: “Dikkate alınması gereken üç önemli nokta var: Birincisi, 2023’ün dördüncü çeyreğine ilişkin raporlama dönemini tutarsız olarak nitelendirebiliriz. İkincisi, konferans görüşmesi transkriptlerini incelediğimizde makroekonomik gelişmelere dair farklı bakış açıları görüyoruz. Enflasyonun yanı sıra çevre ve geleceğe yönelik görünüm “Artan maliyetlerin yarattığı zorluklara odaklanmanın devam ettiğini görüyoruz. Üçüncüsü, hassasiyet ve değerleme modellerimizdeki bazı küçük iyileştirmeler de dahil olmak üzere, yüksek frekanslı göstergelerimizdeki en son trendler hakkında bir güncelleme sunuyoruz.”

JPMorgan Chase & Co. “2021 ve 2022’deki önceki Değer tercihimizin aksine, 2023 boyunca sürdürdüğümüz Değere göre Büyüme konusunda aşırı kilolu konumumuzu sürdürüyoruz. Pazar dar, oldukça yoğunlaşmış ve Teknoloji odaklı kaldığı sürece, ABD’nin Avro Bölgesi’nin “Daha iyi performans göstermesi muhtemel. Kalite Büyümesini Döngüsel Değere tercih etmeye devam ediyoruz, bu da ABD’yi Avro Bölgesi’ne tercih etmeye devam edeceğimiz anlamına geliyor.”

Goldman Sachs Group Inc: “Birçok yatırımcı, özellikle hisse senedi fiyatları ile tahvil getirileri arasındaki ters korelasyon göz önüne alındığında, getiri eğrisinin dikleşmesi ve normalleşmesinin hisse senetleri üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getiriyor. Ancak hisse senedi getirilerinin ana belirleyicisi, piyasalardaki dalgalanmalardan ziyade ekonomik büyümedir. verim eğrisi.” “Tarihsel olarak hisse senetleri, getiri eğrisinin dikleşmesine veya düzleşmesine bakılmaksızın, güçlü ekonomik büyüme dönemlerinde en iyi performansı gösterdi. ABD ekonomisinin durgunluktan kaçınması koşuluyla, pozitif hisse senedi getirileri de getiri eğrisinin normalleşmesini takip ediyor.”

BTIG, LLC analistleri: “Standart & Poor’s 500 Endeksi son 13 haftanın 12’sinde yükseldi. Böyle bir yükseliş en son 1985’te görüldü. Yukarı yönlü ivmenin güçlü olduğu açık, ancak potansiyel yorgunluk işaretleri ortaya çıkmaya başlıyor. Endeksteki şirketlerin %38’i “ABD’nin bu haftaki raporu ve Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısıyla birlikte piyasada bir duraklama veya hafif bir düşüş gecikmiş olabilir.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberkumlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu