Ekonomi

Ekonomistler Fed’in kararını değerlendirdi

Amerikan Merkez Bankası Fed, faiz oranlarını art arda yedinci kez yüzde 5,5 seviyesinde sabit tutarken, Başkan Jerome Powell, faiz indirimleri konusunda daha fazla özgüvene ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Bu kararın ardından ekonomistler, Fed’in mevcut politika duruşu ve gelecekteki olası adımlarına dair değerlendirmelerde bulundu.

Reuters tarafından derlenen habere göre Comerica Bank’ın Baş Ekonomisti Bill Adams, piyasaların sıkça takip ettiği “nokta grafiğinde” grafiğinde görüşlerin dengesiz olduğunu ve FOMC’nin (Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi) yıl sonuna kadar nasıl oy kullanacağını tam olarak yansıtmadığını belirtti. FOMC üyelerinin çoğunluğunun, yıl sonuna kadar iki faiz indiriminin daha uygun olduğunu düşündüğünü söyledi. Ayrıca, ekonomik verilerin farklı gelmesi durumunda bu çoğunluğun kesintiye gitmek zorunda hissetmeyeceğini vurguladı. Adams’a göre, enflasyon ılımlılaşmaya devam ederse, Fed 2024’ün ikinci yarısında faiz indirimine başlayabilir.

Fed’in “nokta grafiği”ne göre, 4 FOMC üyesi bu yıl faiz indirimi beklemezken, 7 üye bir, 8 üye iki faiz indirimine gidileceğini öngördü.

LPL Financial Baş Stratejisti Quincy Krosby, Fed’in açıklamasında enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğini kabul ederken, para politikasını gevşetmeye yakın olduğuna dair bir ipucu vermediğini belirtti. Bu durumun, Fed’in faiz indirimi döngüsünü başlatmadan önce bir dizi daha düşük enflasyon raporu talep etmesi nedeniyle olduğunu vurguladı.

FHN Financial’dan Chris Low ise faiz indirimi umut edenler için nokta grafiğinin önemli bir gösterge olduğunu belirtti. Mayıs TÜFE açıklamasının olumlu olduğunu, ancak Fed’in faiz indiriminde rahat olabilmesi için benzer raporlara ihtiyaç duyacağını vurgulayarak Quincy Krosby ile benzer görüşleri paylaştı.

Bankrate Baş Finansal Analisti McBride, Mayıs ayı için beklentilerin altında gelen enflasyon verileri gibi iyimser verilerin Fed’in kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olacağını belirtiken songelen verilerin Fed’in yüzde 2 enflasyon hedefine yönelik mütevazı ilerlemeye işaret ettiğini söyledi.

“Bu yıl iki veya daha fazla faiz indirimi olası”

Cetera Yatırım Yönetimi’nden Gene Goldman Fed’in bu yıl için iki veya daha fazla faiz indirimi yapabileceğine işaret eden Goldman, buna sebep olarak hızla gerileyen enflasyonu gösterdi.

Annex Varlık Yönetimi’nden Brian Jacobsen ise 2024 yılı için Fed’in yüzde 4’lük işsizlik oranı hedefine ulaşmasının zor olduğunu vurgulayarak Powell’ın mesajlarının önceki beyanlarına göre daha ‘güvercin’ sinyaller verdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu