Haber

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’de incelemelerde bulundu

Türkiye, yeni güne Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen zelzeleyle uyandı.

5.9 büyüklüğündeki sarsıntının derinliği 6.81 kilometre olarak ölçüldü.

46 yaralı var

İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bolu, Edirne ve başka birtakım etraf vilayetlerde hissedilen sarsıntının akabinde AFAD’dan yaralı sayısı bilgisi geldi.

Buna göre Düzce’de 37, İstanbul’da 1, Zonguldak’ta 6, Sakarya’da 1 ve Bolu’da 1 olmak üzere 46 kişinin sarsıntıdan ötürü yaralandığı duyuruldu.

“Artçılar 4’ün üzerinde olabilir”

Deprem sonrası çabucak bölgeye intikal eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gölyaka ilçesinde yetkililerden bilgi aldı.

Sabahın birinci ışıklarıyla birlikte de incelemelerine başlayan Bakan Soylu, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Burada bir açıklama yapan Soylu, 70’in üzerinde artçı sarsıntı meydana geldiğini belirterek, “4,4’ün üzerinde en son zannediyorum 6.50’de bir 4,3 daha geldi ve bu seviyelerde artçı sarsıntılar da 4’ün üzerinde artçı sarsıntı olabilir. Onun için mümkün olduğunca az hasarlı, hasarlı yahut orta hasarlı binalarda durmamak lazım.” tabirlerini kullandı.

“Herhangi bir kesinti söz konusu olmayacak”

Düzce Valisi, Düzce Belediye Lideri ile bir kıymetlendirme ortaya koyduklarını vurgulayan Bakan Soylu, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 30’un üzerinde yaralı söz konusu, daha önce verdiğimiz bilgi çerçevesinde bir yaralımız ağır. Bolu’da da atlama suretiyle bir yaralımızın leğen kemiği kırık. Rastgele bir hayati tehlikesi yok lakin Düzce’deki yaralının hayati tehlikesi var. Depremin olduğu 04.08’den itibaren Sayın Cumhurbaşkanımıza aralıklı olarak bilgi arz ettik. Hem 4,5 hem ondan sonraki yarım saatlik müddetler içerisinde…

Sayın Cumhurbaşkanımız birebir vakitte valilerimizle de görüşüp, kendilerinden vilayetleri ile ilgili bilgileri aldılar. Biraz evvel de yeniden Sayın Cumhurbaşkanımıza buraya indiğimizde bir bilgi daha arz ettik. Bir elektrik kesintisi var bunların kıymetli bir kısmı denetimli kesintiler. Mahalle mahalle yavaş yavaş denetimli bir biçimde veriliyor, şebekeye de elektrik verildi. Biraz sonra elektrikle ilgili de rastgele bir kesinti kelam konusu olmayacak.”

Tedbir alındı

Bakan Soylu, doğalgaz ve elektrik kaçakları konusunda önlemler alındığına işaret ederek, “70’in üzerinde artçı sarsıntı olduğunu söylemiştim. Vatandaşlarımıza gerek Kızılay gerek AFAD tüm ekipler battaniye olsun, diğer kendilerinin özellikle dışarıda kalabilecek imkanları sağlamak için desteklerde bulunuyorlar. Bölgelerden AFAD ekiplerimiz ve Kızılay ekiplerimiz, bölgeye intikal ediyor Allah’a şükür. Şu anda rastgele bir can kaybımız kelam konusu değil. Köylerdeki taramalarımız devam ediyor. Şu ana kadar intikal etmiş bir olumsuz bilgi yok. Söylediğim üzere birkaç köyde ahır yıkılması kelam konusu. Onlarla ilgili arkadaşlarımız da gerekli tespitleri yapıyorlar, tekrar geçmiş olsun dileklerimi tabir etmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu