Haber

İran Dışişleri Bakanı: ABD bize 2 mesaj gönderdi

İsrail’le birlikte bölgenin en popüler ülkelerinden biri olan ve Gazze’de katliam yapan İran, Hamas’ın saldırılarının ardından “Filistin direnişine destek vermeye devam edeceğiz” mesajını verdi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian,Başkent Tahran’da düzenlenen 3+3 formatındaki “Güney Kafkasya’da Kalıcı Barış ve İstikrarın Tesisi için Bölgesel İşbirliği Platformu” sonrasında düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

İran’ın; İsrail işgaline karşı Filistin direnişini dini, milli ve insani değerler çerçevesinde desteklediğini ve bunun bir sır olmadığını açıkça beyan ettiğini belirten Abdullahiyan, “İşgalci Siyonistlere karşı Filistin direnişini desteklemeye devam edeceğiz. Siyasi, uluslararası ve medya gücüne sahip bir rejim.” dedi.

‘Uluslararası hukuka göre toprakları işgal edilenler silahlandırılabilir’

Abdullahiyan, “Uluslararası hukuka göre toprakları işgal edilenler silahlanabiliyor ve kendilerini savunmak için silah kullanabiliyor. Özellikle ABD kontrolündeki bazı Batılı ülkeler, İsrail işgalini tamamen görmezden gelmeye çalışıyor. Kınamaya çalışıyorlar. Hamas ve Filistin direnişi. Tahran’da yapılan toplantıda dışişleri bakanları tarafından Filistin meselesi ele alındı.” “Özellikle Türkiye ve Rusya dışişleri bakanlarının Gazze’ye yönelik saldırıların durdurulması, insani yardımların ulaştırılması ve sivillerin hedef alınmaması konusunda güçlü ve net duruşları vardı.” dedi.

‘ABD DE SİLAH GÖNDERİYOR’

ABD ve Batılı devletlerin, İsrail’e karşı yeni bir cephe açılmasını önlemek amacıyla şu ana kadar Hizbullah’a “onlarca tebligat” gönderdiğini belirten Abdullahiyan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ABD de İran’a iki kez mesaj gönderdi. İlkinde onlar da mesaj attı.” ‘Savaşın genişlemesini istemiyoruz’ dedi.” İkinci olarak İran’dan ılımlılık göstermesini istediler. ABD, bir yandan savaşı genişletmek ya da tırmandırmak istemediğini iddia ederken, diğer yandan da iki hafta önce gönderdiği silahlarla Gazze’de Filistinli sivillere, çocuklara ve kadınlara yönelik saldırılara desteğini kanıtladı. Buradan (ABD Başkanı Joe) Biden’a “Ben de sesleniyorum: İkiyüzlülüğe son verin. Seçim kampanyasında dünya için savunduğunuz insan hakları bu mu?” (HABER MERKEZİ)

bornovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu