Ekonomi

Kar yağışı tahıl üreticilerine umut veriyor

Türkiye’nin önemli tahıl üretim merkezlerinden biri olan Yozgat’ta son günlerde etkili olan kar yağışı, kuraklık telaşına düşen çiftçilerin can suyu oldu.

Yozgat’ta mevsim normallerinin altına düşen yağışlar nedeniyle paniğe kapılan çiftçilerin yüzü son yağışlarla birlikte gülmeye başladı. Biraz rahat bir nefes alan çiftçiler, kar yağışının bir süre daha devam etmesini umuyor.

Kar yağışının arpa ve buğdayın can suyu olduğunu söyleyen Başıbüyüklü köyü çiftçilerinden Memduh Özçelik, “Kar biraz geç geldi ama bize iyi geldi. Biraz umut verdi. yağmur, ileride bizim için büyük sorun olur. Bu kar yağışı tahıl için hayattır. “Geçen yıl kışı daha iyi geçirdik. İnşallah ileride bol yağmur ve kar yağarsa tahıl verimi iyi olur. Bu kar yağmasaydı umudumuz tükenirdi” dedi.

“Çiftçi Endişesi”

Yozgat Ziraat Odası Başkanı İsmail Açıkgöz, “Kar, çiftçimiz için can demektir, toprağın dostudur. İlimiz kuraklıkla mücadele eden bir ildir. 11’inci ayın 26’sında yağmur yağdı, bugüne kadar yağmur yağmadı. ve ister istemez çiftçiler arasında panik oldu.Ancak bu kar yağışı görece de olsa can simidi oldu.Bu hafta hava tahminlerine baktığımızda 2-3 gün daha kar yağışı olacak gibi görünüyor.Umarım öyle olur. 30-40 santimetre kar görsek bahar yağmurlarıyla birlikte nehirlerimizde bir sıkıntı olmaz. Şu an nehirlerimizde bir değişiklik yok. memnun. İlimiz %70 tarım yapılan bir ildir. Yağış olmazsa tarımda verim yarı yarıya azalır” dedi.

Kar yağışıyla birlikte güneş doğuyor

Kar yağışının tahılın en önemli zararlarından biri olan sünenin de yok olmasına neden olduğuna işaret eden Açıkgöz, “İlimizde süne ile mücadele var. Bu kar yağışı ile süneler ayaktaydı ve yok oldular. Şu anda barajlarımız yüzde 20 seviyesinde. Tarımsal sulamaya su verilemeyeceği konusunda da bilgi aldık. Bu kar ve yağmurla göletlerimiz biraz daha dolarsa hiç olmazsa pancarımızı, ayçiçeğimizi sularız.” dedi. – YOZGAT

haberbiga.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu