İş

KOSGEB depremden etkilenen illerdeki KOBİ’lere destek programı düzenliyor

Merkez olmak üzere depremden etkilenen illerdeki KOBİ’lerin toparlanmalarının iyileştirilmesi ve iş sürekliliğinin sağlanması amacıyla hayata geçirilen “Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Yeniden Canlandırma Destek Programı” kapsamında KOSGEB tarafından Malatya’da bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Kahramanmaraş’ta.

KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda, destek programı kapsamında 4 il ve 2 ilçe olmak üzere 11 ilin tamamına 450 milyar dolar hibe verileceğini belirtti.

Desteğin 11 ilin ekonomisinin kalkınmasına katkı sağlayacağını belirten İbrahimcioğlu, şöyle devam etti:

“KOSGEB takviyeleri verildiğinde insanı zayıflatacak takviyeler değil, 200 bin lirayla kimse güçlü olamaz. Bizim derdimiz KOSGEB olarak tüccarımızın, sanayicimizin, üreticimizin yanında olduğumuzu göstermektir. Devletin tabiri caizse KOBİ’lerin şefkat eli olduğunu ifade ettim. Bu faizsiz kredi ve destek programıyla “Bir can simidi olmasını umuyoruz, işletmelerden tek beklentimiz işlerine devam etmeleridir. buradaki aktiviteler. Adından da anlaşılacağı gibi canlanma şehrin kendi içinde olmalıdır. Bu paranın buraya harcanması ve ekonominin çarklarının yeniden dönmesi temel arzumuzdur.”

KOBİ’lere başvuru çağrısında bulunan İbrahimcioğlu, “Bugün 12 bin 500 başvuru oldu, 1 533’ü Malatya’dan, Malatya için bu sayının az olduğunu düşünüyorum. İlk 4’tesiniz, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya ilk sırada yer alıyor.” Gelmesini istiyoruz, bu illere “Daha çok başvurmalı, fırsatlardan daha çok yararlanmalı.” dedi.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu da kentte 6 Şubat’ta şiddetli deprem yaşandığını hatırlatarak, kentte 27 bin 500 işyerinin ağır hasar gördüğünü belirtti.

Kentteki tüm ticari aksların yok olduğunu kaydeden Sadıkoğlu, “Depremden en çok küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz zarar gördü. Odamıza kayıtlı 10 bin 600 üyemizin yüzde 80’i depremden olumsuz etkilendi. Oda üyeleri Esnaf da etkilendi.”

Programa KOSGEB İl Müdürü Murat Seki, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ve ilgili kişiler katıldı.

lalapasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu