Haber

Rende Malikanesi’ndeki yıkım nedeniyle tutuklanan arsa sahibi, sütun kesmediğini savundu.

Kahramanmaraş’taki depremlerde yıkılan ve Eskişehir’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Hatay’daki Rende Kompleksi’nin sahibi Arif Sami Rende, binanın bir bloğunda anaokulu açmak için kolonları kestiği iddiasını kabul etmedi .

Eskişehir’de Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tutuklama kararının ardından gözaltına alınan ve “kazaya neden olduğu” iddiasıyla tutuklanan Rende Sitesi’nin arsa sahibi Arif Sami Rende (84) savcılık ifadesinde Birden fazla kişinin ihmal sonucu ölümü ve yaralanması” üzerine hakim tarafından 25 Şubat’ta, daha önceki ifadelerine eklemeler yapacağını belirtti. Hiçbir şey olmadığını belirten, “Hakkımda ileri sürülen iddia tamamen yanlıştır.” söz konusu.

Kreş yapılması için sitenin B blok kolonlarının kesildiği iddiasını hatırlatan Rende, “Biz 5 yıl önce oraya kreş açtık. Deprem Hatay’ı yerle bir etti. Bizim hatamız kesinlikle olmadı, kesmedik. Sütun kesmiş olsaydık, depremden önce bina üzerimize yıkılacaktı.” terimini kullandı.

Rende sağlık sorunlarının olduğunu ve bu husus dikkate alınarak serbest bırakılmasını talep etti.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Hatay’ın Antakya ilçesindeki 4 bloklu Rende Sitesi’nin A ve B blokları yıkılırken, göçüklerin neden olduğu iddia edildi. blokların alt katlarında bulunan işletme sahiplerinin neden olduğu .

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanı olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın verdiği izinle 2016 yılında HSK ile başlatılan soruşturmada “kovuşturmaya yer olmadığına karar veren” savcı hakkında da soruşturma başlatıldı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntılarda yıkılan Hatay’daki Rende Sitesi’ndeki “sütunların kesildiği” tezi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu