Haber

Uludağ’da Sömestr Tatili İşletmeciliği

Türkiye’nin önemli kış turizmi merkezlerinden Uludağ’da sömestr tatilinin son hafta sonu pistler doldu. Otellere gelen tatilciler ve günübirlikçiler gün boyu kayak yaptı. Dönem boyunca otellerde doluluk oranı yüzde 60 seviyesinde kalırken, Milli Park Gişelerinden 41 bin araç geçti.

Yeni yılı karsız karşılayan, 17 otel, tesis ve 5 bin yatak kapasitesiyle Türkiye’nin ilk ve en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ, yarıyılı ‘Beyaz Cennet’ ismine yakışır şekilde geçirdi. Otellerin 15 Aralık’ta açıldığı ve Ocak ayının ilk haftasında kayak sezonunun başladığı Uludağ’da kar derinliği 70 santimetre olarak ölçülürken, en yüksek hava sıcaklığı sıfırın altında 2 derece, en düşük hava sıcaklığı ise 2,5 olarak kaydedildi. Sıfırın altında 4 derece. 15 günlük sömestr tatilinde yerli turistlerin yanı sıra Arap ve Uzakdoğu ülkelerinden gelen turistleri de ağırlayan Uludağ’daki otellerin doluluk oranı yüzde 60’a ulaşırken, pansiyonlar da tam kapasite doldu. Konukevlerinde tek kişi tam pansiyon fiyatı 1000 ile 1500 lira arasında değişirken otellerde bu rakam 3 bin liradan başlayıp 45 bin liraya kadar çıkıyor. Yoğun sömestr tatilini günübirlik tatilcilerin yanı sıra otellerde konaklayanlarla da geride bırakan Uludağ’da, Milli Park gişelerinden hafta içi günde 2 bin, hafta sonu ise günde 3 bin 500 olmak üzere toplam 41 bin araç geçti.

Uludağ yarıyıl tatilinin son hafta sonu yoğun geçti. Bazı tatilciler kayak yapmanın, bazıları da kızakla gezmenin keyfini çıkardı. Bazı tatilciler de karda yürüyüş yaparak o anları fotoğrafladı. Tatilcilerin güneşli hava nedeniyle akın ettiği kayak pistlerinde adım atacak yer kalmazken, telesiyejlerde uzun kuyruklar oluştu.

‘3-5 SAAT SIRADA GEÇİRİYORUZ’

İstanbul’dan sömestr tatili için ailesiyle birlikte Uludağ’a gelen Ali Arıç, şunları söyledi: “Tatilim çok keyifli. Kayak yapmak çok eğlenceli. Her yıl buraya geliyoruz ve çok eğleniyoruz. Kalabalık biraz fazla. Çok fazla insan olduğunu söyleyen babası Ümit Arıç, bazı telesiyejlerin bozuk olmasından ve fiyatların yüksek olmasından şikayetçi olarak, “Aslında en büyük sorun bu.” Yan taraftaki telesiyej çalışmıyor. Yarıyıl tatili ve haftasonu. buraya çok para ödüyoruz. burası artık değerli bir yer. ancak telesiyejin çalışmaması burada 3-5 saat kuyrukta kalmamıza neden oluyor. o yüzden buraya biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor, özellikle bu tür durumlarda. , hafta sonları, dönem boyunca vb. Çalışmak için o telesiyeje bakım yaptırmanız gerekiyor. Fiyatlar çok değerli. Çaya yüksek fiyatlar ödüyorsunuz. “Burada kontrolsüzlük konusunda inanılmaz bir kasvet var” dedi.

‘SAKİN PARÇALAR ARIYORUM’

Yıllık iznini Uludağ’da kullandığını belirten Sevilay Taşdemir, “Yıllık izindeyim, bugün son günüm. değerlendirmek istedim. Hava çok güzel. Harika bir gün. Sırada beklemek biraz sıkıcı çünkü çok meşgul. Kimse bu havayı kaçırmak istemez. Sakin yollar arıyorum. Her yıl geliyorum. İşe başlamadan önce motivasyon açısından güzel bir aktivite olduğunu söyledi.

‘Kar yağmıyor ama hava güzel’

Çocuklarıyla birlikte tatil için Uludağ’a gelen İpek Konal, şunları söyledi: İzmir Urla’dan geliyoruz. Uludağ çok güzel. İlk defa geldik ama çok sevdik. Kızlarımız var. Onlar da çok mutlular. Tatilimiz iyi gidiyor. Sömestr tatilinde 2 günlüğüne geldik. Kar yağmıyor ama hava güzel. Çocuklarımız çok sevdi. Mümkün olursa her yıl gelmeyi planlıyoruz” dedi.

İzmir Sığacık’tan gelen Merve Kilci, şunları söyledi: İlk kez Uludağ’a geldik. Biz beğendik, güzel, çocuklar da sevdi. Artık her kış buradayız. “Sıcak bir ülkeden kar görmek isteyenler buraya gelmeli” dedi.

gelendost-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu