Haber

Yeni müfredat boykot edilecek: ‘İktidar kendi kuşağını yaratmak istiyor’

İSTANBUL – Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin geçtiğimiz haftalarda ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ müfredatını onayladı. Tartışmalara neden olan müfredat, gelecek eğitim-öğretim yılı itibariyle okul öncesi olmak üzere, ilkokul 1’inci sınıf, ortaokul 5’inci sınıf ile 9’uncu sınıflarda kademeli olarak uygulanacak. Veli Öğrencileri Derneği, Eğitim-Sen gibi pek çok demokratik kitle örgütü ile siyasi parti ise yeni müfredata karşı uyarı eylemi yapma kararı aldı.

Veliler, öğrencilerin uygulamaya koyulması planlanan müfredata ihtiyacı olmadığını ve sürecin katılımcı ilerlemediği gerekçesiyle, gerekirse çocuklarını okula göndermeme kararı alabileceklerini söyledi. Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak ise CHP lideri Özgür Özel’in konuyla ilgili 11 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede müfredatın geri çekilmesinin de konuşulmasının beklendiğini ifade etti.

‘BİLİMSELLİKTEN UZAK’

Yeni müfredatın, eğitim sistemini laik ve bilimsel eğitimden uzaklaştırdığına yönelik eleştiriler bir süredir konuşuluyor. Yaz dönemi boyunca müfredatın geri çekilmesi için eylemler yapacaklarını açıklayan Veli-Der Genel Başkanı Ömer Yılmaz, karşı çıkma halinin yalnızca yeni müfredatla ilgili olmadığını kaydetti. Dernek olarak 4+4+4 sistemiyle başlayan okulların imam hatiplere dönüştürülmesi süreciyle başlayan itirazların bugüne uzandığını ifade eden Yılmaz, sonrasına dair ise şöyle konuştu: “2023’te ÇEDES hayata geçirildi. Yine din temelli bir uygulamaydı. Okul öncesi çocukların camilerin altında kuran kursu adı altında kreşler açılması, seçmeli adı altında zorunlu din derslerinin uygulamaya koyulmasını kapsayan bir süreçten bahsediyoruz. Bugün ortaya çıkan müfredatta gördük ki Siyasal İslamın hedeflediği doğrultuda. Müfredatlar çocukların nasıl yetiştirileceğini söylüyor. Çağdaş ve bilimsellikten yana olmayan, laik olmayan yönlerini kabul etmedik. Müfredata tam karşıdan tepki gösteriyoruz. Bizim çocuklarımızın bugünü ve yarınını bu müfredat karşılayamaz. Dolayısıyla müfredatı kabul edemeyiz. Bununla ilgili de uyarı eylemi yapacağız.”

‘VELİLER OLARAK KAYGILIYIZ’

Eylül ayına kadar ki süreçte de çeşitli eylemler planladıklarını sözlerine ekleyen Yılmaz, kitlesel bir boykot organize edeceklerini belirtti. İktidarın geri adım atmaması durumunda ailelerin oldukça tedirgin olduğundan söz eden Yılmaz, “Müfredat 67 binden fazla yorum aldı. Hiçbir şekilde bu eleştiriler dikkate alınmadı. Ne velinin görüşü alındı ne de öğretmenlerin. Öğretmenlere müfredatın eleştirilmesi istendi, sonraki gün bakanlık müfredatı onayladı. ‘Biz yaptık, uygulayacağız’ anlayışı var. Toplumun büyük kesiminde farkındalık yarattık. Yumuşamadan bahsediliyor ancak o siyasetin kendisini ilgilendiriyor. Siyasetin kendini var etmesi yönünden bir yumuşama tartışılıyor. Toplum olarak biz anormali yaşıyoruz. Müfredata karşı koymak için yarın saat 19.00’da Kadıköy’de uyarı eylemimizi yapacağız” diye konuştu.

‘GİZLİ VE HIZLI BİR SÜREÇ İŞLEDİ’

Eğitim Sen Genel Başkanı Kemal Irmak ise yeni müfredatın öğretmenler açısından neleri getirdiğini anlattı. “Bütün illerde müfredata yönelik itiraz yükselecek” diyen Kemal Irmak, sözlerine şöyle devam etti: “AK Parti iktidarının kendi siyasal ideolojik anlayışı doğrultusunda yaratıldığı için bir norm yaratmaya çalışıyor. LGS sınavı öncesinde çocukları namaza çağırdılar. Burada asıl amaç, öğrencileri ve velileri camilere çekmek. Direkt iktidar eliyle okulun dışına çıkılıyor. İktidar bir ‘beden’ yaratmaya çalışıyor. Türkiye’de bir müfredat değişikliğine ihtiyaç var, doğru. Ancak hangi ihtiyaçtan, hangi analizlerden doğru bu müfredat ortaya çıktı bilmiyoruz. Çok gizli ve hızlı bir süreç işledi. Eğitim sendikalarının ilgi ve görüşlerine başvurulmadı.”

‘ÇOCUKLARIN OKULA GÖNDERİLMEMESİ TARTIŞILIYOR’

Eğitim Sen olarak müfredatın analiz çalışmasını yaptıklarını ifade eden Irmak, “Yeni bir kuşak inşa etmeye çalışıyorlar. Bunu fark ettik. Dolayısıyla buna itiraz edeceğiz. Boykot çağrısı geniş bir cephede yapılıyor. Veliler bakanlığa çocuklarını okula göndermeme uyarısında bulunuyor. Müfredatta ısrar edilmesi durumunda çocukların okula gönderilmemesi tartışılıyor” dedi.

‘ÖZGÜR ÖZEL ERDOĞAN İLE GÖRÜŞMESİNDE MÜFREDATI KONUŞABİLİR’

Türkiye’nin evrensel değerlerden uzaklaşılması durumunda öğretmenlerin de iş bırakmasının gündeme gelebileceğini sözlerine ekleyen Irmak, “Laik yaşamı eksen alan siyasi partilerle görüştük. Ana muhalefet ile de görüştük. Fakat yapacağımız eylemi genel başkanlık düzeyinde destekleyecekler. Yarın da Özgür Özel’in Erdoğan ile bu konuyu konuşmasını bekliyoruz. Özel’in gündeminde bu konu var” ifadelerine yer verdi.

haberbabadag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu