Ekonomi

Jordan’ın görev süresi sona ererken SNB yeni başkanına yaklaşıyor

İsviçre Ulusal Bankası (SNB), 12 yıllık görev süresinin ardından Eylül ayında emekliye ayrılacak olan Thomas Jordan’ın yerine yeni bir başkan arayışında sona yaklaşıyor. SNB’nin denetim kurulu görüşmeleri tamamladı ve yakında İsviçre kabinesinin onayına sunulmak üzere bir aday belirlemesi bekleniyor. Merkez bankacılığındaki en yüksek maaşlı pozisyonlardan biri olan bu görev için geçen yıl 1.3 milyon İsviçre Frangı (1.5 milyon dolar) tazminat ödenmişti.

SNB’nin Başkan Yardımcısı Martin Schlegel, Reuters anketine katılan ekonomistlerin çoğunluğunun atamasını öngördüğü pozisyon için en önde gelen isim. SNB’deki kariyerine 2003 yılında başlayan Schlegel, kurum içinde ve İsviçre finans piyasalarında geniş deneyime sahip. Eski amiri ve mevcut Başkan Thomas Jordan seçim sürecine dahil değil.

Yeni başkan, SNB’nin ticari bankalara yaptığı ve geçen yıl 7.4 milyar franka ulaşan önemli ödemeleri yönetme ve 2022 yılında 133 milyar frank zarar eden merkez bankasının büyük bilançosunu ele alma görevi de dahil olmak üzere zorlu bir mali ortamı devralacak. Ekonomistler SNB’nin %0-2 enflasyonu hedefleyen ve frankın değerini stabilize eden para politikasının değişmeyeceğini öngörüyor.

Halefi aynı zamanda Credit Suisse krizinin ardından bankacılık düzenlemelerine ilişkin devam eden tartışmaları da yönetecek ve SNB’nin önemli kayıplar karşısında kredibilitesini ele alacak. Dahası, Schlegel’in terfisi SNB’nin üç üyeli faiz belirleme yönetim konseyinde bir boşluk yaratacaktır.

Özellikle Andrea Maechler’in 2023’te görevinden ayrılmasının ardından SNB’nin liderliğine bir kadın ataması için baskılar artıyor. Federal milletvekili Celine Widmer ve diğer toplumsal cinsiyet eşitliği savunucuları SNB’nin tepesinde kadınların temsil edilmesi çağrısında bulundu. Önemli bir ekonomist olan Beatrice Weder di Mauro, spekülasyonlar hakkında yorum yapmamış olsa da adı geçen potansiyel adaylar arasında yer alıyor.

Başkan adaylarının kusursuz bir itibara, para, bankacılık ve finans konularında uzmanlığa, İsviçre vatandaşlığına ve ülkede ikamet etmeye sahip olmaları gerekiyor. Widmer, kadın liderliğe yönelik baskılara rağmen, bir kadının başkanlık pozisyonuna seçilme veya yönetim kurulunda görev alma olasılığı konusundaki endişelerini dile getirdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

osmaneli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu