Haber

Amsterdam büyük yolcu gemilerini yasakladı

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da belediye, ziyaretçi sayısını ve çevre kirliliğini azaltmak için büyük yolcu gemilerinin şehir merkezine demirlemesini yasakladı. Politikacılar, büyük gemilerin şehrin sürdürülebilirlik hedeflerine uygun olmadığını belirtti.

Karar, Amsterdam’daki ana tren istasyonunun yakınında, IJ nehri üzerindeki yolcu gemisi terminalinin kapatılması anlamına geliyor. Bu, başkentte kitle turizmini engellemek için alınan son önlemlerden biriydi. Belediye daha önce Amsterdam’ın merkezinde sokaklarda esrar içilmesini yasaklamıştı. Mart ayında belediye, şehirde bekarlığa veda partisi vermek isteyen genç İngiliz erkekleri gelmemeleri konusunda uyardı.

KARAR BELEDİYE MECLİSİNDE OY ÇOĞUNLUĞU İLE ALINDI

Söz konusu yasak kararı, belediye meclisinde büyük çoğunlukla alındı. Amsterdam’a yılda 20 milyon turistin geldiği tahmin edilirken, Amsterdam’ı sosyal demokratlar ve çevrecilerle birlikte yöneten merkez sağ D66 Partisi konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Kirliliğe neden olan büyük yolcu gemileri, şehrimizin sürdürülebilirlik hedefleriyle bağdaşmıyor” dedi.

Açıklamada, kentin tarihi güney kesimi ile kuzey kesiminin ortasına yapılması planlanan yeni köprüye yolcu gemilerinin uygun olmadığı da belirtildi. (BBC Türkçe)

haber-alasehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu